tóth gabi
A legtöbb esetben segítségül hívhatjuk a házi praktikákat, a súlyosabb esetekben viszont ajánlott felkeresni egy szakembert.
Lehet a horkolás egy-egy horkantás, zizegő szuszogás, vagy trombitaszóhoz hasonlatos éjjeli hangzavar, egy biztos, hogy minden esetben zavaró tényező a pihenni vágyónak.
A horkolás fajtái:
1. Enyhe horkolás – esetenként fordul elő, ha háton alszunk, nagyon fáradtak vagyunk, vagy sokat ettünk, esetleg alkoholt fogyasztottunk
2. Mérsékelt horkolás - testhelyzettől függetlenül jelentkezik a horkolás
3. Komoly horkolás - testhelyzettől függetlenül jelentkező horkolás, egész éjjel tart, másik szobában is hallani
4. Súlyos horkolás – testhelyzettől függetlenül jelentkező horkolás, amitől zeng az egész ház
A horkolás kiváltó okai:
- genetikai okok
- orrsövényferdülés, orrpolip
- asztma, allergia
- kimerültség
- dohányzás
- alkohol
- elhízás
- késői evés
Mit tegyünk, hogy a horkolást megszüntessük?
1. Az enyhe horkolást általában a háton fekvés idézi elő. Próbáljunk az oldalunkra fordulni, vagy hason aludni. Tegyünk egy párnát, vagy labdát a hátunk mögé, ami meggátolja, hogy a hátunkra fordulhassunk alvás közben. A kísérletező kedvűek varrhatnak egy zsebet a pizsamájuk hátára, amibe beletesznek egy teniszlabdát. Így egészen biztos, hogy nem fordulnak a hátukra alvás közben.
2. Aki a nap folyamán többször is dalra fakad, könnyen megszabadulhat az alvását zavaró horkolástól. A horkolást a lágy szájpadlás és a felső torok izomzatának gyengesége okozza. Éneklés közben erősödnek a torok izmai, amelyek a horkolásért felelősek. Énektanárhoz is fordulhatunk segítségért, a speciális énekgyakorlatok jótékonyan hatnak a meggyengült izmokra.
3. A nyálkahártya kiszáradása is előidézheti a horkolást. Lefekvés előtt igyunk meg egy pohár vizet és éjszakára párásítsuk a levegőt a hálószobánkban. Tehetünk pár csepp illóolajat is a vízbe, az eukaliptusz olaj közismert légzéskönnyítő hatásáról.
4. Beszélgessünk egy jót lefekvés előtt. Az éjszakai nyugalom megteremtését biztosíthatjuk egy meghitt beszélgetéssel. Bújjunk össze párunkkal egy könnyed csevegésre, mielőtt lefeküdnénk aludni. Azonban az alkoholt kerüljük, helyette egy bögre gyógyteát szürcsöljünk el. Nyugtató hatása van a citromfű, vagy levendula teának.
Ha a gyerek horkol
Általában allergia áll a gyerekkori horkolás hátterében, ami könnyen kezelhető, súlyosabb esetben azonban alvászavar jele is lehet. Ebben az esetben alvás közben elzáródik a légút, nem jut levegőhöz a gyerek (alvási apnoe), mely egy nagy horkantással oldódik meg. Ez a kimerítő, nyugtalan éjszakai állapot magatartási problémákhoz vezethet, mint a hiperaktivitás, figyelemhiány, vagy a depresszió. Fontos, hogy gyermekünk fejlődő szervezete regenerálódhasson éjszaka, ezért derítsük ki, hogy mi okozza a horkolást.