"Időben szóltam, hogy elmebeteg" - Gulyás Gergely keményen beleszállt Magyar Péterbe

INSIDER
Létrehozva: 2020.12.26.

Mit jelent a jövőre nézve az új Covid-vírusváltozat?

Az európai országok sorra zárják le a határaikat a Nagy-Britanniából érkezők előtt, mivel a szigetországban a koronavírus egy új változatát azonosították. Vajon mit jelenthet ez a jövőre nézve? Hatásosak lesznek ellene az új vakcinák?

Szerző Horváth Gabi

Londonban és Dél-Angliában komoly szigorításokat vezettek be, mert különösen ezeken a területeken terjed a koronavírus új mutációja, amely egyes adatok szerint a korábbinál akár 70 százalékkal is fertőzőbb lehet. A máris Covid-20 néven emlegetett új koronavírus-változatról egyelőre csak annyit tudunk, hogy az eddig terjedő koronavírus mutációja, amely sokkal ragályosabb, mint az előző.

Fotó: Pixabay.com

Ez persze már korántsem az első mutációja a vírusnak. Az év folyamán 8 nagyobb vírustörzset azonosítottak a kutatók, amelyek faágakként ágaztak el az első Európába bekerült koronavírus-törzstől.

A tudományos nevén VUI – 202012/01 néven emlegetett új vírusvariáns mutációjában a vírus tüskefehérjéje érintett, azok a kis kiálló, tüskeszerű fehérjeképződmények, amelyeket a vírus ábrázolásáról mindenki jól ismer. Maga a mutáció nem új jelenség, minden vírus képes rá. A jelenlegi tudásunk szerint a koronavírus-fertőzést okozó SARS-CoV-2 vírus havonta egyszer-kétszer mutálódott, amit azt jelenti, hogy a nyolc nagyobb vírustörzsön belül akár több ezer, többé-kevésbé eltérő vírusváltozat is létezhet. A koronavírus egyébként a viszonylag lassan mutálódó vírusok közé tartozik.

Fotó: Pixabay.com

A fő kérdés most az, hogy ez a Nagy-Britanniában terjedő vírusváltozat mennyiben más, mint az eddig terjedő vírus. Egyelőre úgy tűnik, hogy az általa okozott tünetek ugyanazok, mint eddig: láz, köhögés, és az ízlelés, valamint a szaglás megváltozása vagy elvesztése. A veszélyességét nem az okozza, hogy súlyosabb lesz a betegség, hanem az, hogy nagyon könnyen képes emberről emberre terjedni, így sokkal több embert fertőzhet meg.

A másik fontos kérdés, hogy vajon a vakcina hatásos lehet-e ellene. A kutatók egyelőre azon a véleményen vannak, hogy a védőoltás valószínűleg ez ellen a vírusvariáns ellen is védelmet nyújt majd. Ahhoz azonban, hogy ezt biztosan ki lehessen jelenteni, még további vizsgálatokra van szükség. Az eddigi tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a vírusok ellen kifejlesztett védőoltások által nyújtott immunitást általában nem befolyásolják a vírus kisebb genetikai változásai.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek