kulcsár edina
A kullancs terjesztette súlyos betegségek száma az elmúlt években folyamatosan nő. Nem csak nyáron, de szinte egész évben támadhatnak a vérszívók. Ráadásul már a városban sem vagyunk biztonságban!
A köztudattal ellentétben a kullancsok nem csak az erdők és a mezők lakói. Sajnos a madarak, a kisállatok és háziállataink segítségével már beköltöztek a városokba és a kertekbe is. Mindez nagyrészt annak köszönhető, hogy a hetvenes évektől kezdve az emberek szívesen hordták kutyáikat kirándulni az erdőbe és nem védték őket a kullancsok ellen. Ezért a négylábú kedvencek a nagyvárosokba is behozták a vérszívó fenevadakat és ma már szinte sehol nem vagyunk biztonságban.
Hányféle vérszívó támad?
Magyarországon körülbelül 20 és 30 közé tehető a honos kullancsfajtoknak a száma. Egész pontos számot azért nem lehet mondani, mert ahogyan zajlanak a kutatások, egyre többet fedeznek fel, de egy biztos kettő az, amely igazán veszélyes. Az egyikük a közönséges kullancs a levelek árnyékot adó fonákján, körülbelül másfél méter magasan lapul meg és fentről veti rá magát az áldozatra. A másik veszélyes faj a kutyakullancs alulról, a fűszálakról kapaszkodik fel a gyanútlanul sétáló kirándulóra. Mindkét állat előszeretettel bújik napfénytől takart, meleg, izzadt hajlatokba.
Vérzéses lázat is okozhat A kullacsmérések kezdete óta az idei tél volt a legenyhébb, ez kedvez idegen kullancsfajok megtelepedésének, megmaradásának Magyarországon is. „Az országban megjelent két Hyalomma kullancsfaj például képes a krími-kongói vérzéses láz terjesztésére is, ami sajnos az ebolához hasonló, komoly belső vérzéssel járó betegség” nyilatkozta nemrég az InfoRádiónak az Ökológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa, Földvári Gábor, hozzátéve eddig szerencsére csak a kullancsfajtával találkoztak nálunk, az általa terjesztett betegséggel nem. Ugyanakkor a hazai fajták tavasz és nyár elején rajzanak a legjobban. Napközben a reggeli és a délutáni órákban aktívan támadnak, a napsütötte időben elbújnak. Csípésük nem jár fájdalommal, mivel képesek elérzésteleníteni a bőrt. A kórokozókat akkor köpik az áldozatukba, miután bebújtak a bőr alá.
Emberi kullancsbetegségek
A kullancsok által okozott leggyakoribb betegségek a Lyme-kór és az agyvelő- és agyhártyagyulladás.
A Lyme-kórra nincs védőoltás, de antibiotikummal megfelelő módon kezelhető, ha idejében felismerik.
Tünetei: kokárdaszerű bőrpír, láz, nyári influenzaszerű állapot. Arcidegbénulás, látás- hallás, egyensúlyzavar, ízületi- és izomfájdalom.
Agyvelő- és agyhártyagyulladás védőoltással megelőzhető.
Tünetei: influenzaszerű állapot, láz, hányás, fejfájás, szédülés, bénulás, izom és ízületi fájdalom.
Mit tehetünk a kullancsok ellen?