tóth gabi
Honnan lehet sejteni, hogy valaki szívbeteg? Felmerülhet a kérdés, hogy vannak-e ennek jellegzetes tünetei. Vannak bizony! Lássuk!
A szív- és érrendszer kezdődő betegségei gyakran teljesen tünetmentesek vagy a tünetek olyan jelentéktelennek tűnnek, esetleg betudhatóak az öregedésnek, hogy sokan hajlamosak figyelmen kívül hagyni őket. Pedig amikor az orvos felveszi az anamnézist, tehát kikérdezi a beteget és rákérdez ezekre a problémákra, gyakran kiderül, hogy bizony ezek már jó ideje fennállnak.
Úgy tűnik, egyszerűen nem gondolunk rá, hogy összefüggésben állhatnak komoly betegségekkel.
Vannak olyan állapotok (ilyen például a szívbetegség kockázatát növelő 2-es típusú cukorbetegség vagy a magas vérnyomás), amelyek semmilyen tünetet nem okoznak. De nézzük azokat, amelyek időben figyelmeztethetnek minket, hogy orvoshoz kell fordulni. · Fájdalom vagy nyomás a mellkasban, ami anginát is jelezhet, · fájdalom vagy diszkomfortérzés a karban, a bal vállban, az állkapocsban és a hátban, · kapkodó légzés (hiperventilálás), légszomj, · émelygés és kimerülés, · szédülés vagy zavartság, · hideg verejtékezés.
Bár ezek a leggyakoribb tünetek, a szív- és érrendszeri betegségek a szervezetben bárhol okozhatnak elváltozásokat. Szintén mondjuk meg (ne szégyelljük!), ha merevedési zavar jelentkezik: ez ugyanis artériás betegségekre utal.
A hangos horkolás is tünet: ha ez alvási apnoéval társul (alvás közben időről időre abbamarad a légzés), akkor az áttételesen szívelégtelenséghez is vezethet.
A vérző, sebes vagy duzzadt jelzi a parodontitist (a fogínyt érintő fájdalmas fertőzést). Ennek elhanyagolása bakteriális szívbelhártyagyulladást okozhat! Másrészt a szervezetben kialakuló krónikus gyulladások hozzájárulhatnak az atherosclerosis (érelmeszesedés) súlyosbodásához is.
A lábfejünk és lábunk megdagadása sem csupán eszétikai probléma! Pangásos szívelégtelenséget is jelezhet ez a tünet.
Életmódtanácsok · Figyeljünk a testsúlyunkra: ha a testsúlyunk 5-10 százalékét elveszítjük, már csökkenthetjük a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának a kockázatát. · Végezzünk rendszeresen testedzést: végezzünk hetente legalább 150 perc könnyű vagy intenzív testmozgást. · Tartsunk szívbarát étrendet: együnk olyan ételeket, amelyek többszörösen telítetlen zsírsavakat és omega-3-at tartalmaznak, mint például a hal, emellett a zöldségek és a gyümölcsök is támogatják a szívet és hozzájárulnak a szív- és érrendszeri betegségek kockázatcsökkentéséhez. A finomított élelmiszerek, a só, a telített zsír és a hozzáadott cukor fogyasztásának a csökkentése is hasonlóan jó hatású. · Hagyjuk abba a dohányzást: a dohányzás minden szívbetegség legkomolyabb kockázati tényezője. Bár a leszokás nehéz, ha lépéseket teszünk felé, az radikálisan csökkenti a szívre gyakorolt káros hatásait.