kulcsár edina
A fejfájás kellemetlen érzését mindenki jól ismeri. Magyarországon majdnem 1 millió ember szenved tőle. Kialakulhat számos szervi betegség kísérő tüneteként, de lehet önálló betegség is. Főként a nőket érinti ez a probléma, amely életkortól függetlenül szinte bármikor ránk törhet.
Derítsük ki a fejfájás okát!
Bár a fejfájás lehet súlyos betegség jele is, az esetek többségében még az alapos kivizsgálás sem vezet ennek nyomára. Szakmai berkeken belül ezt önálló fejfájásnak hívják. A leggyakoribb típusai a tenziós (feszüléses) fejfájás, és a migrén.
Tenziós (feszüléses) fejfájás
Szinte nincs is olyan ember, aki ne szenvedett volna már tenziós fejfájástól. Bármikor, akár 10 évesen, de 99 évesen is átélhetjük. Általában nem túl erősen jelentkezik, viszont hosszan tart. Képtelenség tőle dolgozni, koncentrálni, mozogni, vagy akár aludni. A tenziós fejfájás alkalmával tompa nyomó fájdalom jelentkezik a fejben, a halántékon vagy a nyakon. Úgy érezzük, mintha egy abroncs szorítaná a koponyánkat.
Kiváltó ok lehet:
Migrén
Migrén esetében a fejfájás rohamokban jelentkezik, változó rendszerességgel. Hossza lehet négy óra, de akár 3 nap is. Egy migrénes roham általában öt szakaszból áll:
Az első szakasz: Hossza nagyon változó, minimum egy órán át, de akár két napig is tarthat. Jelentkeznek az előjelek, mint például a hidegrázás, nyakmerevség vagy erőteljes hangulatváltozás.
A második szakasz: Maximum 1 órán keresztül tart. Ezt a szakaszt nem mindenki észleli. Ilyenkor a migrénben szenvedő fényfelvillanásokat, vagy foltokat lát, bizsergést érezhet. Egyeseknek érzéketlenné válik az egyik keze, míg mások bénulásos tüneteket figyelnek meg a testük egyik felén.
A harmadik szakasz: Megjelenik a fejfájás melyet legtöbbször a fej egyik felén észlelünk. Nagyon erős, görcsös, lüktető fájdalom, amelytől a napi teendők ellátása szinte lehetetlenné válik. Hányinger, esetleg hányás kíséri. Gyengülhet a látás. Jellemző lehet a fények, hangok és szagok iránti túlérzékenység. Ez a szakasz néhány órás, de eltarthat akár 3 napig is.
A negyedik szakasz: Enyhül a fejfájás, de nagyon fáradtnak és kimerültnek érezzük magunkat.
A befejező szakasz: A migrén utáni lehangolt állapot. Ilyenkor úgy érzik a migrénben szenvedők, hogy semmire nem maradt energiájuk. Képtelenek koncentrálni, megerőltető szellemi tevékenységet végezni.
Migrénes rohamot kiválthatja:
- örökölt hajlam
- időjárási front (légnyomásváltozás)
- alváshiány
- stressz
- menstruáció
- fogamzásgátló tabletták
- egyéb gyógyszerek mellékhatása
- kávé és cigaretta
- banán, narancs
- érlelt, sárga sajtok
- magas kakaóvaj-tartalmú csokoládé
- élelmiszer-tartósító szerek, MSG-t (monosodium glutamát) tartalmazó ételek
- vörösbor
Néhány szó a gyermekkori fejfájásról: A gyerekeknél sok olyan betegség alakulhat ki, amelyek tüneteként fejfájás jelentkezhet. Okozhatja láz, vérnyomásingadozás, de akár gyógyszerek mellékhatása is. A tüneti fejfájás leggyakoribb oka gyermekkorban az orr-melléküregek gyulladása. De a szem, a fog, és a fül megbetegedései, illetve a vérszegénység is gyakran okozhat ilyen panaszt. Ha a fejfájás iskolában vagy tévénézés közben jelentkezik, egyértelműen valamiféle látászavarra gyanakodhatunk. Igyekezzünk mindig időben ágybadugni a gyerekünket, mert a kialvatlanság is járhat fejfájással!
Jó tudni!
Az egyre erősödő, a fej mozgatására fokozódó, főleg az éjszakai órákban jelentkező, hányással járó fejfájást mindenképpen érdemes orvosnak megmutatni.
Mit lehet tenni?
- Ha észrevette, hogy migrénes rohamot kapott alkohol fogyasztása után, akkor érdemes kerülnie a szeszes italokat.
- Ha mégis alkoholt ivott, enyhítheti a várható másnaposság tüneteit, ha lefekvés előtt megiszik egy nagy pohár vizet.
- Végezzen jóga és lazító gyakorlatokat.
- Ha ülőmunkát végez, munkahelyén próbáljon helyes testtartásban dolgozni. Néha változtassa helyzetét. Megfelelő távolságból nézze a számítógép képernyőjét.
- Hétvégén ne lustálkodással töltse az egész napot.
- Reggelizzen mindig ugyan abban az időben.
- Igyon kevesebb kávét.
- A megfázással együttjáró fejfájás inhalálással enyhíthető.
- Ha a látása romlik és fájdalmat és szemkörnyéki fájdalmat érez, menjen el szemészhez!
- Gondoskodjon mindig friss levegőről! Ne üljön huzamosan dohányfüstben.
- Pihenjen eleget. A kikapcsolódás és a lazítás a fejfájásmentes élet egyik kulcsa!
Gyógytea
A teához két teáskanálnyi szárított borsmentát, citromfüvet vagy levendulát forrázzunk le egy csészényi forró vízzel. Majd 5-7 perc után szűrjük le és lassú kortyonként igyuk meg. Naponta 4-5ször ismételjük.
Aromaterápia
Borsmenta, rozmaring vagy levendulaolaj néhány cseppjével dörzsöljük be a halántékunkat. Esetleg tegyünk 5 cseppet egy meleg vizes borogatásra, amit a homlokunkra helyezünk. Majd feküdjünk le egy fél órára. Stresszoldó hatása miatt is remekül beválhat.
Masszázs
Középső ujjainkkal gyengéden nyomkodjuk meg a szemüreg belső, orr melletti részét. Tartsuk így pár másodpercig, majd hirtelen engedjuk el. Ezután simítsuk el erőteljesen, kis nyomással a szemgödör felső ívét, közvetlenül a szemöldökcsont alatt. Végül masszírozuk kis körkörös mozdulatokkal folyamatosan a homlokot, majd a halántékot lefelé az arc felé.
Fájdalom csillapító
Ha a fenti tanácsok betartása ellenére is fáj a feje, akkor használhat egy egyszerű fájdalomcsillapítót is. Fejfájás esetén paracetamolt tanácsos bevenni. Ha mindez mégsem segített forduljunk orvoshoz!