kulcsár edina
Ha észreveszünk magunkon egy olyan jelet, tünetet, ami gyanakvásra ad okot, haladéktalanul fel kell keresni a háziorvosunkat, aki vagy megnyugtat, vagy további vizsgálatokat rendelhet el.
A szűrővizsgálatok fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni. Betegségek természetesen ezektől a vizsgálatoktól függetlenül is megjelenhetnek, kialakulhatnak.
Sok esetben inkább féljünk, mint hogy megijedjünk. Azt sem lehet elégszer elmondani, hogy az idejében felfedezett betegségeket – különös tekintettel a rákos megbetegedésekre – nagy eséllyel maradéktalanul lehet gyógyítani. A halogatással csak azt érjük el, hogy a betegség egy magasabb stádiumba kerül, és már a kezelések ellenére sincs esély a túlélésre. Mégis milyen jelekre figyeljünk? Minden jelet nem lehet egyetlen cikkben felsorolni, de ha az itt olvasható néhányra emlékezni fog, már is az is sokat segíthet.
Az egyik ilyen jel, ha gyanús barna foltok jelennek meg a testén, vagy új anyajegyei nőnek, illetve ha a meglévő anyajegyek alakja, mérete változni kezd. Az ABCD jeleket kell keresni, amikor az anyajegyeinket vizsgáljuk. Az A az asszimetriára utal, a B (border), a határokat jelenti, vagyis gondot jelenthet, ha az anyajegy alakja nem szabályos. A C (colour) az anyajegy színére utal. Ha megváltozik az anyajegy színe és barna helyett fekete, vagy több színű lesz, akkor ez is aggodalomra adhat okot. A D betű, pedig az anyajegy átmérőjére utal. Ez főleg a nagyobb méretű anyajegyekre vonatkozik, vagy arra, ha egy állandó nagyságú anyajegynek a mérete változott meg az utóbbi időben.
Akkor sem árt felkeresni az orvost, ha bármilyen csomót tapasztal a nyakán. Általában a nyirokcsomók akkor duzzadnak meg szemmel is jól láthatóan, ha valamilyen komoly fertőzés zajlik a szervezetben, de sajnos rákos megbetegedésre is gondolnunk kell ilyenkor.
A körmön megjelenő fekete vagy sötét vonal utalhat tápanyaghiányra, azonban ha hosszú ideje a körmön vagy az alatt van, vagyis nem nő le és egyre csak változik a mérete, ráadásul biztos benne, hogy sehová sem ütötte be a körmét, akkor is menjen el a háziorvosához vagy bőrgyógyászhoz, ugyanis ez melanoma is lehet.
Ha a fogain fehér, sárga vagy barna foltok jelennek meg, akkor keresse fel a fogorvosát, hogy meggyőződjön róla, hogy a barna foltokat például nem a nikotin vagy a kávéfogyasztás okozza. Ezek a foltok ugyanis autoimmun betegséget is jelezhetnek, mégpedig gluténérzékenységet.