tóth gabi
Akinek rendszeresen bizsereg a nyelve, mindenképpen vezessen étkezési naplót, hogy kiderüljön, valamilyen étel okozza-e a gondot, vagy valamilyen komoly betegség váltja ki a szimptómát.
A bizsergő nyelvnél ugyanis valamilyen neurológiai probléma húzódhat meg a hátterében.
A bizsergő nyelv érzését orális allergia szindróma is okozhatja. Ez az immunválasz egy adott élelmiszerre. Ilyen betegséget a pollenallergia is kiválthat. Az ételallergia megszüntetésére, elkerülésére antihisztamin szedését javasolja az orvos. De a betegség elkerülése érdekében az a legmegfelelőbb, ha a beteg étkezési naplót vezet, és így kiderül, hogy milyen táplálékokra allergiás. Az allergén kockázatának minimalizálásával elkerülhető a bizsergő nyelvet okozó betegség is.
Bizonyos gyógyszerek is okozhatnak mellékhatásként bizsergő érzést. Mielőtt bármilyen gyógyszert is szed, mindig alaposan olvassa el a tájékoztatóban leírt mellékhatásokat, és hogy milyen allergiás reakciókat válthat ki az adott pirula.
Toxinok is okozhatják a nyelv bizsergését. Például néhány nehézfémmel kezelt hal is oka lehet, ha bizsereg a nyelv. Mit lehet tennie ez esetben? Nyilván el kell kerülni az adott hal fogyasztását.
Vannak olyan fogászati alkalmazások, illetve implantátumok, érzéstelenítők, amelyek szintén okozhatnak nyelvbizsergést vagy zsibbadást. Ha csak ideiglenesen jelentkezik a probléma, akkor egy idő után el fog múlni, azaz semmiféle teendőt nem igényel. A kezelés mindig függ a beteg panaszától és attól, hogy milyen idegi károsodás keletkezett a nyelvben.
Trauma is kiválthatja a nyelv bizsergését. Például a túl forró vagy a túl hideg étel is oka lehet a nyelvben keletkezett bizsergető érzésnek. Ilyenkor sérülnek az idegi receptorok, de a szövet regenerálódását követően minden visszatér a régi kerékvágásba. Ha azonban az idegek tartósan sérültek, mindenképpen keressen fel egy orvost, hogy a diagnózist felállítását követően a kezelés is időben elkezdődhessen.
Komoly betegségek is okozhatnak nyelvbizsergést, ezért ha tartósan fennáll a probléma, akkor feltétlenül keresse fel a háziorvosát, aki továbbirányítja a megfelelő szakrendelésre.
Vitaminok és ásványi anyagok hiánya is válthat ki ilyen tünetet, például ha nincs elegendő B-vitamin, vas, cink és kalcium a szervezetünkben.