A mellékvesevelő szerepe
A mellékvesevelő a belső elválasztású mirigyek egyike, melynek igen meghatározó szerep jut az ideg-és a hormonrendszer közti kapocs kialakításában. Adrenalint, noradrenalint és dopamint termel (katekolaminokat), amelyek a stresszhelyzetekhez alkalmazkodást, a megfelelő keringést és a hőháztartást biztosítják, de ugyanúgy hatással vannak a légzésre, a simaizmokra és az anyagcserére is.
Phaeochromocytoma, a mellékvesevelő daganata
Ritka, ám súlyos betegség az úgynevezett phaeochromocytoma, amely a mellékvesevelő daganatát jelenti. Ennek során fokozott hormontermelés figyelhető meg. Sajnos a diagnózist igen nehéz felállítani, mivel tüneteit könnyű más problémákkal összetéveszteni. Jellemzően ugyanis heves szívdobogást, magas vérnyomást, fejfájást, fokozott verejtékezést, sápadtságot, émelygést, gyengeséget produkál, így gyakran pajzsmirigy-túlműködésre, magasvérnyomás-betegségre, szívbetegségre, pánikrohamra gyanakodnak az orvosok.
További lehetséges tünetek:
• csökkent glükóztolerancia
• remegés
• láz
• kiporosodás
Hogy bebizonyosodjon a probléma fennállása, laboratóriumi vizsgálatokra van szükség. A phaeochromocytoma diagnosztikájában a legérzékenyebb és legfajlagosabb laboratóriumi módszer a metanephrin és a normetanephrin meghatározása, amely vérplazmából és/vagy 24 órán át gyűjtött vizeletből történik. Hasznos lehet továbbá a katekolaminok (dopamin, noradrenalin, adrenalin) plazmakoncentrációjának mérése is. Utána képalkotó vizsgálatokra van szükség – mondta el dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.
Gyógyítható-e a betegség?
Amennyiben diagnosztizálják a mellékvesevelődaganatot, úgy mindenképp műtéti beavatkozásra van szükség, kizárólag gyógyszeres terápia csak az inoperábilis betegeknél jöhet számításba. Szerencsére a daganat eltávolítása teljes gyógyulást hozhat (kivétel, ha áttéteket képzett), ám a mielőbbi kezelés fontos, mert a betegség súlyos szövődményeket okozhat.