tóth gabi
Sokszor hallhattuk már, hogy diétázás közben nem árt néha ellenőrizni a vércukorszintünket. De vajon mi köze mindennek az elhízáshoz? Most eláruljuk, sőt azt is, hogyan tarthatjuk az értéket megfelelő szinten, hogy gyorsabban elérjük az álomsúlyunkat.
Testük működéséhez mindenképen szükség van némi cukorra, vagyis glükózra. Ez az általunk megevett ételekből, főként szénhidrátokból kerül a véredbe, hogy táplálhassuk sejtjeidet. Csakhogy egyáltalán nem mindegy, hogy mennyi felesleg kerül a szervezetbe. Ez a csodás gépezet, ugyanis pontosan tudja, mennyi energiára van szüksége, és a felesleges cukrot átalakítja és elraktározza, méghozzá zsír formájában, ami itt-ott csúnyán gömbölyödve lerakódik a bőr alá.
Ezért is kell annyira odafigyelni arra, hogy mit eszünk. Ha ugyanis finomított szénhidráttal (például fehér kenyérrel, cukorral, édes süteményekkel, cukrozott italokkal) tömjük magukat, a vércukruk ugrásszerűen megnő, az inzulin villámgyorsan dolgozni kezd, hogy a glükózt kivonja a vérből. Ha végzett a vércukorszint hirtelen leesik, és farkaséhség tör ránk, tehát újra habzsolni kezdünk. Mindez egy tökéletes ördögi körré alakul, ami hízáshoz vezet. Ha viszont átgondoltan étkezünk, ritmikusan, lassan felszívódó szénhidrátokat, sok zöldséget, rostot eszük, mindezt egy egészséges szinten tarthatjuk, és könnyen lefogyhatunk.
Fontos! A vércukor egészséges tartománya 4,5-6 mmol/liter közt van, attól függően, hogy éhgyomorra, vagy étkezés után mérik.
4 tipp a vércukor csökkentésére
Sportoláskor az izmaink intenzíven dolgoznak, és ezért több energiára van szükségük. Ennek következtében több glükózt éget el a szervezet, így aztán a vércukorszint is jelentősen csökken.
A fahéj a leghatékonyabb vércukorszint-csökkentő. Érdemes minden nap megenni belőle egy keveset. Szórhatjuk a reggeli kávé tetejére, gyümölcssalátába, vagy joghurtba, házi készítésű zabpehely kásába is.
Az almának különösen pozitív hatása van a vércukorra. A benne található pektin segít abban, hogy az étkezés során elfogyasztott szénhidrátokból keletkező cukor csak lassan kerüljön be a véredbe. Mivel ez az anyag főként a gyümölcs héjában található, soha ne hámozzuk meg, mielőtt megesszük. Az alma mellett a savanyú citrusféléknek, főként a grapefuitnak is pozitív hatásuk van a vércukorszintre.
Ez a keleti fűszernövény csökkenti a vércukorszintet azáltal, hogy javítja az inzulin hatását. A legjobb, ha egy keveset lereszelünk, felöntjük forró vízzel és néhány perc után leszűrjük Ha kissé kihűlt, ízesíthetjük citromlével is.
Azt, hogy egy étel mennyire emeli meg a vércukorszintet, az ételek glikémiás indexével (rövidítve: GI) jelölik. Az egyes élelmiszerek vércukoremelő képességét a szőlőcukorhoz képest mérik, a glikémiás index 0 és 100 közötti szám lehet. Megkülönböztetnek alacsony (55 alatti), közepes (55-69 között) és magas (70-100 közötti) glikémiás indexű ételeket.
Alacsony GI (40 alatt)
Közepes GI (40-59)
Magas GI (60-100)
Zöldségek: zöld zöldségek, hagyma, fokhagyma, paradicsom, retek, földimogyoró, bab, lencse, vadrizs, csicseriborsó
Zöldségek: héjában főtt krumpli, kukorica, fehérrépa, zöldbab, tök, cékla
sült krumpli, krumplipüré, kelt tészta,
Gyümölcsök: alma, körte, cseresznye, narancs, kiwi, zöld szőlő grapefruit, sárgabarack
Gyümölcsök: banán, mango, ananász, sárgadinnye, füge, mazsola
Gyümölcsök: érett banán, aszalt szilva, datolya, görögdinnye
Tejtermékek: zsírszegény tej, joghurt
gríz, tortilla, édesítetlen müzli
édesített tejtermékek
Kész élelmiszerek: teljes kiőrlésű tésztafélék, teljes kiőrlésű kenyér, zabpehely
háztartási keksz, fagyi, lekvár, méz
puffasztott rizs, fehér rizs
keserű csoki, gyümölcscukor
cukor, édesített müzli, sütemények, szörpök, gyümölcslevek