tóth gabi
Bármikor érhet bennünket agyrázkódás a vizes padlón elcsúszva, biciklizés vagy más sport közben. Az agyi traumák után a gyógyulás nem egyszerû. Egy svájci tudós meglepõ és kellemes gyógymódot talált a betegek visszasegítésére a társadalomba.
A kis puha, szőrös állatka simogatásával még a súlyos agysérülésből is könnyebb felépülni? Egy svájci tudós legalábbis azt állítja, hogy a tapintásuk okozta öröm támogatja a gyógyuláshoz szükséges erőfeszítést.
Ilyen súlyos sérülés világszerte évente 50-60 millió embert ér. Ezekben az esetekben a trauma utána
a betegnek nehézséget okoz az érzelmi önkifejezés vagy akár az empátia.
Visszavezetésük a jól működő társas kapcsolatokba komoly feladat elé állítja a szakembereket.
Egy pszichoterapeuta vezetésével megfigyeléseket végeztek agyi sérülésben szenvedett betegeken.
A bázeli rehabilitációs központban 19 beteg 6 hét alatt 12 hagyományos és 12 állatok bevonásával végzett kezelésen vett részt.
Az állatos kísérletben a betegek választhattak maguknak terápiás partnert ló, csacsi, bárány, kecske, tengerimalac, cica, csibe, nyuszi és törpemalac közül.
Állatokat is bevonó foglalkozás: tengerimalac etetése zöldséggel, törpemalac sétáltatása vagy nyúlketrec takarítása a nyuszi jelenlétében.
Hagyományos módszer: a feladat többek között zöldségdarabolás volt, anélkül, hogy a beteg megetetne vele egy állatkát, séta az udvaron egy labdát rugdosva, bútortisztítás.
A kutatók minden egyes alkalommal videófelvételt készítettek. A fő megfigyelési szempont a beteg kommunikációs készsége volt.
A betegeknek minden ülés után részletes kérdőívet kellett kitölteniük arról, hogy érezték magukat, milyen volt a hangulatuk, mi motiválta őket.
A kutatók megállapították, hogy az állatkák bevonásával tartott foglalkozások alatt: