kulcsár edina
A középkorban még a boszorkányok ellen is a kövirózsát vetették be. Ma már erre szerencsére nincs szükség, de sok más panaszra is ajánlják. Bõrbetegségeket is gyógyíthatsz vele, de fájdalomcsillapításra is remek. Eláruljuk, hogyan készíts belõle gyógykenõcsöt.
Ez a különleges, fajtánként külön színárnyalatban pompázó növény jól tűri a mostoha körülményeket, a szárazságot. A mindannyiunk által tisztelt Bálint gazda egyenesen „koplalóművésznek” hívja.
Ugye nem gondolnád, hogy amilyen gyönyörű ez a pozsgás növény, olyan gyógyító erővel is bír? Sokak szerint ez utóbbiban vetekedik a híres aloe vera-val.
Nagy mennyiségben található benne szénhidrát, almasav, citromsav, malonsav és különféle aminosavak, C-vitamin, cserzőanyagok, glikozidok.
Általános gyógyhatásai: gyulladáscsökkentő, baktérium- és vírusölő, fájdalom- és lázcsillapító.
Bőr: futószemölcs leszárítására, égési sérülések, ajakherpesz, orbánc, rovarcsípés kezelésére, gyantázás után az égő érzés csökkentésére, gyorsítja a bárányhimlő kiütések leszárítását
Fül: középfülgyulladáskor a fülbe csepegtetve fájdalomcsillapító hatású
1. Mosd meg és szárítsd le a leveleket, majd nyomkodd ki belőle a folyadékot.
2. Egy kis lábaskában alacsony hőn olvaszd fel a méhviaszt, majd folyamatosan kevergetve add hozzá a két olajat. Elegyedés után zárd el a gázt. Kevergesd tovább, míg kézmelegre hűl.
3. Ekkor öntsd bele a kb.1dl-nyi kövirózsalevet. Jól keverd el. A kapott krémet hűtőben tárold.
Halványítsd el vele a pigmentfoltokat, kezeld az égési vagy fagyási sérüléseket, ápold a visszereket, aranyeret.
A IX. században legalábbis így gondolták. Királyi rendelet utasította a lakosságot, hogy a háztetőt ültessék tele kövirózsával.
A túlélőművész növény hivatott a házat nem csupán a villámlástól, de mindenféle boszorkányság ellen is megvédeni.