tóth gabi
Ne szépítsük, divatba jött a nagy fenék. Sokan arra is képesek, hogy plasztikai beavatkozásnak vessék alá magukat a kívánt popsiforma eléréséhez. Csakhogy ez sokkal veszélyesebb, mint amilyennek elsõre látszik.
A plasztikai sebészektől egyre többször kérnek pácienseik úgynevezett „brazil popsit”: Jennifer Lopez, Nicki Minaj és Kim Kardashian ugyanis divatba hozta a nagy feneket, épp ezért mindenki kerek hátsót szeretne. Az eljárás során a test más területeiről leszívott zsírral töltik fel a feneket - és ez bizony nem veszélytelen beavatkozás. Minden háromezredik páciens belehal, ami 0,033 százalékos halálozási arányt jelent. A többi plasztikai beavatkozásnál ez az arány 0,002.
Az eljárás lényege, hogy a feneket injekciós úton töltik fel a más testrészekről, leggyakrabban a hasról és a csípőről leszívott zsírral. Ha azonban túl mélyre hatol az injekciós tű, a zsír bejuthat a vérkeringésbe, ez pedig tüdőembóliához is vezethet. A kockázat függ a beinjekciózott zsír mennyiségétől, attól, milyen szögben hatol a tű a testbe, és magától az eszköztől is, amit az orvos használ. A páciens testsúlya, a műtőasztalon felvett testhelyzete, és a műtét hossza is döntő lehet. Az akár halálos kimenetelű embólián kívül a betegeket a zsírsejtek elhalása is fenyegeti, ebben az esetben a bőr alatt fertőzéssel fenyegető, kemény duzzanat alakul ki.
Ráadásul sok országban plasztikai képzettség nélküli orvosok is bevállalják ezeket a beavatkozásokat. Sőt, az is előfordul, hogy kuruzslók hirdetik magukat, akik idegen anyaggal, például szilikonnal töltik fel a páciens fenekét – ez pedig még a szokottnál is veszélyesebb.
A beavatkozásnak azonban vannak alternatívái: a magasan képzett plasztikai sebészek többféle olyan megoldást is tudnak ajánlani, amelyek nem fenyegetik a páciensek életet. És persze ott van az edzés is, mint természetes fenékemelő alternatíva – ez még mindig a legbiztonságosabb, és legegészségesebb megoldás.