tóth gabi
A leégést, ha lehet, mindenképp meg kell elõzni, ám néha sajnos mégis bekövetkezik. De vajon mit tehetsz, ha piroslik, és fáj a bõröd? Megmutatjuk a leghatásosabb házi gyógymódokat.
Ha vörösre égett a bőröd, akkor az első dolog, amit tudnod kell, hogy egy erős gyulladással állsz szemben – ezt kell csillapítanod. Elsősegélynek tökéletesen megfelel a jéghideg, sovány tej. A hideg tejjel átitatott borogatás lelohasztja a gyulladástól megduzzadt bőrsejteket, a tej fehérjéi pedig bevonják és táplálják a bőrt. A tejben levő A- és D-vitamin is táplálja a bőrt, míg a tejsav az elöregedett, kiszáradt bőr mihamarabbi leválását segítik. A joghurtban levő enzimek is hasznosak lehetnek – a hagyományos háziszernek tartott tejfölről viszont kiderült, hogy nem jó választás: magas zsírtartalma eltömíti a pórusokat, így a hőt valósággal bezárja a bőrbe, ettől pedig a mélyebb rétegek felé terjed a gyulladás. A zsíros tejet se vedd elő a hűtőből, ilyenkor a zsírszegény sokkal jobb ötlet.
A hideg vizes borogatás is jót tesz, közvetlenül azonban ne nyomj jégkockát a bőrödre. Még jobb a hűtött aloe vera zselé, amely 240 -féle növényi hatóanyagával az égési sérülések egyik jótevője. A bodza, a zsálya, a kamilla teája is segít a gyulladás enyhítésében, ám ha először használnád, akkor ne most ismerkedj meg vele, mert akár allergiás is lehetsz rá, ez pedig ebben a szituációban nem könnyítene a tüneteiden. A jéghideg uborkaszeletek szintén enyhítik a gyulladást.
A kisebb, enyhe napégésre elég lehet a kifejezetten napozás utánra ajánlott testápoló is. Ezek a kozmetikumok nem tömítik el a pórusaidat, és nem ülnek meg a bőr felszínén: általában zselés állagúak, könnyen felszívódnak, és hűsítő, gyulladáscsökkentő, illetve hidratáló hatású anyagokat tartalmaznak.
Alkoholt viszont semmiképp ne kenj a bőrödre ilyenkor: bár rövid távon hűsíthet, valójában kiszárítja a bőrt, ami a gyulladt, vörös bőrfelületnek nagyon nem tesz jót.