kulcsár edina
Megint többet ittál egy kicsivel a kelleténél? Ez akkor is komoly gond, ha nem vezetsz. A rendszeres alkoholfogyasztás ugyanis komoly károkat tud okozni a szervezetedben. De vajon mitõl kell tartanod?
Egy pohár ital elűzi a napi gondokat. Az alkohol lebontásakor azonban a hangulatért felelős ingerületátvivő anyagok egyensúlya felborul, ettől pedig már rövid távon is rosszabb lesz a kedved. Ráadásul a rendszeres alkoholizálás az agyra is rossz hatással van, ez pedig tovább súlyosbítja a depresszió veszélyét.
Nincs mit szépíteni: az alkohol hizlal. Egyrészt tápanyagot nem tartalmaz, rengeteg kalóriát viszont igen. Ráadásul éhessé tesz, a lazító hatása pedig az önuralmadat is letöri, így nem hozol okos döntést az étlapot tanulmányozva.
Az ingerületátvivő anyagok egyensúlyának felborulása nem csak a hangulatodat rontja. Rövid távon memóriavesztés lehet a berúgás eredménye (ez az a helyzet, amikor nem emlékszel az éjszaka egyes eseményeire), hosszú távon pedig akár az időskori demencia is fenyeget. Egy kutatás szerint a túlságosan hamar kezdődő demencia eseteinek akár 60 százalékban is az alkohol lehet az oka.
Az alkohol túlterheli a májat, és ha ez a túlterhelés rendszeres, zsír halmozódhat fel e fontos szervünkben. Ez pedig a gyulladások és a súlyos májbetegségek, például a májzsugor veszélyét növeli.
Az ivás akkor is megnöveli a stroke esélyét, ha egyébként egészségesnek számítasz. Az a férfi, aki időnként 6 pohárnál többet iszik, és az a nő, aki 4-nél több pohár italt fogyaszt el, a stroke 40 százalékkal nagyobb esélyével néz szembe, mint azok, akik soha nem néznek komolyabban a pohár fenekére. A komolyabb alkoholizálás kapcsolatban áll a magas vérnyomással, ami szintén komoly stroke-rizikófaktor.
Az alkohol olyan stresszhormon felszabadulását segíti, amelyek szűkítik az ereket, így a szesz hatására átmenetileg emelkedik a vérnyomás. Hosszú távon ez az erek rugalmatlanná válását, és a magas vérnyomás állandósulását okozhatja.
A rendszeres alkoholfogyasztás hatására a szívizom gyengévé válhat. Ez az állapot, amelyet alkohol okozta kardiomiopátiának hívnak, megnehezíti, hogy a szív vért pumpáljon a test többi részébe. A tünetek: kimerültség, légzési nehézség, a láb és a kéz dagadása, szabálytalan szívverés. A hosszú távú következmény pedig akár szívelégtelenség is lehet.
A hasnyálmirigy fájdalmas gyulladása cukorbetegséghez vagy hasnyálmirigyrákhoz is vezethet. Nemcsak a túlzott mértékű alkoholfogyasztás okozhatja, hanem az epekő vagy egyes öröklött problémák is, de az tény, hogy az alkohol jelentősen növeli a kockázatát. A szesz ugyanis beleavatkozik a hasnyálmirigy működésébe, és arra kényszeríti a szervet, hogy belsőleg válassza ki azokat az emésztőenzimeket, amelyeknek a vékonybélben lenne a helyük.
A kemény ivás számos daganatos betegség kockázatát növeli, például a mell- a máj-, a száj- és torokrákét. A daganatos eseteknek akár 13 százaléka is kapcsolatban állhat az alkoholfogyasztással. Az alkohol lebontásakor keletkező acetaldehid ugyanis mérgező vegyület, amely károsítja a sejteket. A szeszes italok ráadásul a szabad gyökök termelődését, és így a szervezet oxidációját is serkentik.
Az alkohol károsítja az immunrendszert, így sokkal könnyebben elkapsz bármilyen fertőzést. Hosszú távon pedig annyira tönkre tudja tenni a szervezet védekező rendszerét, hogy a súlyos fertőző betegségekre is fogékonyabb leszel, például a tüdőgyulladásra, vagy akár az életet veszélyeztető TBC-re.
Az alkoholtól persze nem lehet HIV-fertőzést kapni, de a rosszul működő immunrendszer erre a fertőzésre is fogékonyabbá tesz. Az alkoholos italok gátlásokat oldó hatása pedig a felelőtlen szexet támogatja, amelynek sajnos könnyen HIV-fertőzés lehet az eredménye. A fertőzésből az alkoholfogyasztók esetében hamarabb lesz AIDS betegség.