Létrehozva: 2018.04.13.

Évek óta nem tudsz lefogyni, kiderült végre, mi az oka

Mindent elkövetsz, mégse tudsz lefogyni? A hormonok mûködésében rejlik a titok. Hozd rendbe ezeket, és visszakapod a régi versenysúlyodat. Mielõtt nekilátsz, menj el célzott vizsgálatokra.

Szerző Rózsa Dia

Figyelsz arra, hogy mit eszel, mégse tudsz lefogyni? Mások meg magukba tömhetnek bármit, mégis tartják a súlyukat?

Valószínű a hormonokkal van valami baj.

Vissza kéne állítani a helyes működésüket.

Ez nem jelent akkora problémát, mint gondolod. Szakvéleményre és pontos diagnózisra azért szükség van.

1. INZULIN és INZULINREZISZTENCIA

Az inzulin egy hormon. Ez szabályozza, hogyan használod fel a glukózt (cukrot) az ételekből. Ebből kapod az energiát, tárolod a zsírt későbbi felhasználásra. Alacsony inzulinrezisztencia esetén a sejtek éheznek, mert nem tudják megfelelően magukhoz kapcsolni az inzulint. A glukóz ehelyett a vérben halmozódik fel.  A hasnyálmirigynek a normálisnál több inzulint kell termelnie, ami egy idő után kifárasztja a szervezetet. Ekkor jön a cukorbetegség.

Oka: öröklött hajlam (2-es cukorbetegség), mozgásszegény életmód, gyorséttermi étkezés, nem megfelelő D-vitamin ellátás, emésztőszervi problémák, gluténérzékenység.

Tünetek: hasi elhízás (úszógumi), hajhullás, bőrszárazság, depresszió, belső nyugtalanság, fáradtság, menstruációs zavar, meddőség, szőrnövekedés.

Vizsgálat: kérj cukorterheléses vérvizsgálatot.

Megoldás: életmódváltás. Legalább heti 3 alkalommal kardio jellegű mozgásformák (futás, úszás, biciklizés, aerobik), napi 5-szöri étkezés (kis adagok), alacsony szénhidrát tartalmú ételek fogyasztása (cukorbetegek diétájához közelítő étrend).

2. KORTIZOLSZINT ÉS FALÁSI ROHAMOK

A kortizol egy stresszhormon. Szabályozza a reakciódat a stresszes helyzetekben. Ha nem alszol eleget, túl sok stressznek teszed ki magad a munkahelyeden, magánéletedben, nem étkezel egészségesen, akkor egy idő után túlfeszültség keletkezik a kortizolszintben:

Ilyenkor ölni tudnál a zsíros-cukros falatokért, hogy elűzd a stresszt.

Ez az inzulinrezisztencia kialakulásához és katasztrofális elhízáshoz vezethet.

Megoldás:

Aludj egyhuzamban napi 7 órát, fogyassz triptofán (banán, zab, hüvelyesek, burgonya, tojás, szárnyasok, vörös húsok) és melatonin tartalmú ételeket (túró, pulyka, kivi, cseresznye), lefekvés előtt 2 órával már ne igyál koffeines italokat, ne használj elektronikus eszközöket.

Sportolj naponta, hogy a szervezeted endorfint szabadítson fel, mely fellép a magas kortizoltermelés ellen.

Csökkentsd a stresszt jógával, meditációval.

3. ÖSZTROGÉNSZINT

Főleg női nemi hormonként ismerjük, de ez felelős a testsúlyodért is. Ha megfelelő a szintje, szabályozza az inzulinszintet. Magas ösztrogénszintet okoz a túl sok húsfogyasztás. Túl alacsony ösztrogénszint következménye az elhízottság és a policisztás ovarium szindróma. Ez utóbbi egy hormonbetegség, mely nem csak a petefészket érinti. Ismét inzulinrezisztencia alakul ki: kevesebb energia jut az izmokba, több tárolódik a vérben.

Megoldás:

Túl kevés ösztrogén: egyél több gyümölcsöt, friss zöldséget (kivéve a keresztes virágúakat, mint a karfiol, brokkoli, káposzta, kelbimbó), ne igyál kávét.

Túl magas ösztrogénszint: fogyassz több keresztesvirágú zöldséget.

4. TESZTOSZTERON és ZSÍRÉGETÉS

Ez a férfi nemi hormon mindkét nemnél jelentős szerepet játszik az anyagcsere működésében. A tesztoszteronhiány alacsony inzulinrezisztenciához, magasabb koleszterin szinthez, emelkedett trigliceridekhez (vérzsír), magas vérnyomáshoz vezet. Csökken az anyagcsere hatékonysága, nem tudsz elég zsírt, szénhidrátot elégetni. Magasabb arányú zsírtömeg és túl kevés izomzat alakul ki.

 Külsőleg az elhízás, életvitelben pedig a csökkenő nemi vágy, gyakori depresszió, alvászavar jelzi a hiányt.

Így növeld a tesztoszteronszintedet: Ne egyél olyan ételeket, melyek növényi ösztrogént tartalmaznak. Ilyen például a szója.

Ha túl magas, így csökkentsd a tesztoszteronszintedet: Vegyél vissza az alkohol-, kenyér-, cukros italok fogyasztásából. Ne igyál bisfenol A-t (BpA) tartalmazó vizes palackokból).

5. PAJZSMIRIGY és ANYAGCSERE

A pajzsmirigyhormonok (T3 és T4) működése is befolyásolja a testsúlyt, meghatározza az anyagcsere mértékét. A túl alacsony szint az anyagcsere lelassulását és elhízást eredményezhet. Állandó fáradtságérzést okoz, mely megnehezíti a sportos életvitelt.

Bár tökéletesen nem orvosolható, a következőkkel kontrollálhatod az alacsony pajzsmirigyműködést:

Ne fogyassz: szójaterméket, kávét, finomított szénhidrátokat

Ajánlott: gluténmentes fehérje (pl. rizs), brokkoli, spenót, karfiol, kelkáposzta

Napozás: tartózkodj eleget a szabadban, napozz rendszeresen a délelőtti vagy délutáni órákban.

Stresszcsökkentés: jóga, meditáció

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek