kulcsár edina
Szabó Zsófi mindent elõkészített a köldökzsinórvér levételéhez. Ezzel is születendõ gyermeke egészségét akarja biztosítani. Sokan viszont nem engedhetik meg maguknak a több százezer forintra rúgó kiadást, és félelemmel gondolnak arra, micsoda hátrányból indul a kisbabájuk. Hol van itt az igazság?
Az orvostudomány elképesztő ütemben fejlődik – egyre-másra lehet hallani a híreket az őssejtterápiának köszönhető csodás gyógyulásokról. Nincs olyan állapotos kismama, aki ne gondolkodna el ezen, hiszen a szülés után évekkel később is előjöhet olyan betegség, melynek gyógyításában kulcsszerepet kaphat a köldökzsinórvérben lévő őssejt. Szabó Zsófi többször is nyilatkozott úgy, hogy mindenképpen élni kíván a lehetőséggel.
De vajon a már említett gyógyulások titka valóban a születéskor eltárolt köldökzsinórvér-őssejt, amelynek kinyerésére máskor nincs alkalmunk? Vagy egyszerűen ismét a sztárok drága hóbortjával állunk szemben?
Tényleg hátránnyal indul az az újszülött, akinek a szülei nem engedhetik meg maguknak a köldökzsinórvér-levétel és -tárolás több százezres költségét?
Magát megnevezni nem kívánó szakértőnk szerint ez a kérdéskör sokkal összetettebb, mint azt általában gondoljuk. A köldökzsinórvérből kinyert őssejteket lényegében csak vérképzőszervi rendellenességek kezelésénél lehet megbízható sikerrel használni – főnként a leukémia egyes eseteinél. Noha találunk leírásokat arról, hogy ezeket az őssejteket más problémák, pl. autizmus, vakság vagy agyvérzés kezelésénél is alkalmazták, ezek megbízhatósága egyelőre vitatható.
A vérképzőszervi őssejtek funkciója a vérképző rendszer újjáépítése, újraindítása. Ezek a vérképző őssejtek azonban nemcsak köldökzsinórvérből nyerhetőek, hanem életünk végéig velünk maradnak a csontvelőben! Tény, hogy innen lehet a legkényelmesebben kinyerni az őssejteket, ám
a csontvelőből nyert sejtek is használhatók!
Még bizonyos vérképzőszervi betegségek, leukémiák esetén is megoldható, hogy saját, jól működő őssejtekhez jussunk, például a rosszindulatú sejtek gyógyszeres, átmeneti visszaszorításával.
A köldökzsinórvér-őssejtek másik problémája a mennyiség. Születéskor mindössze körülbelül egyetlen deciliternyi köldökzsinórvért lehet levenni, a benne levő sejtek száma pedig legfeljebb egy kis súlyú tinédzser, vagy egy nagyon sovány és kis termetű felnőtt kezelésére elegendőek. Ugyan kísérleti körülmények között fel lehet szaporítani a sejtek mennyiségét, ám ezt a módszert egyelőre kizárólag állatokon tesztelték, mivel félő, hogy a
sejtek szaporításával megnő a daganatos elfajulás veszélye!
A saját őssejttel végzett transzplantáció különösen ritka: a 4 éves kor körül gyakrabban jelentkező gyermekkori leukémiák sokszor örökletes okokra vezethetők vissza, ilyenkor pedig a gyermek őssejtjei maguk is hordozzák a mutációt. Az idős korban megjelenő betegségek oka ugyan nem örökletes, hanem legtöbbször szerzett, ilyenkor viszont már a sejtek száma nem elegendő. A legtöbbször tehát más donortól származó őssejtekre van szükség a sikeres kezeléshez (ez lehet a testvér, de idegen donor őssejtje is).
Épp ezért a magán őssejtbankok helyett hasznosabb lenne a megszülető babák őssejtjeit közösségi, akár állami finanszírozású őssejtbankokban tárolni, ahonnan a rászorulók megkaphatnák a megfelelő minőségű őssejteket. Egyelőre erre sajnos nincs mód, az azonban tény, hogy szükség esetén azoknak is van választásuk, akiknek a köldökzsinórvérét nem vették le születésükkor.
Épp ezért senkinek nem kell rosszul éreznie magát, ha esetleg nem engedheti meg magának a több százezer forintos költséget!