tóth gabi
Október végén ismét átállunk a télre, szervezetünknek muszáj alkalmazkodnia ehhez. Most megmutatjuk, mit tehetsz magadért, ha érzékennyé válsz az óraátállítás hatásaira!
Idén október 29-én, vasárnap hajnali 3 órakor vissza kell állítani az órákat 2-re, elkezdődik a téli időszámítás. Az óraátállítás nagy hatással van az emberi szervezetre. Az óraátállítás a belső ritmusunkat alaposan felboríthatja.
Elsősorban a kisgyerekekre és az idősekre van nagy hatással, de az egyéni érzékenységtől is függ, hogy mennyire tud a szervezeted alkalmazkodni a napirend megváltozásához. Előfordulhat, hogy napokig kialvatlannak érzed magad, hogy korábban kelsz fel, és este hamarabb fáradtabb vagy. Megmutatjuk, mit tehetsz, hogy könnyíts az átállás okozta tüneteken.
Igyál gyógyteát, ne az altatóhoz nyúlj először. Próbálj ki egy relaxációs technikát. Lefekvés előtt ne egyél sokat. Igyekezz az esti órákat békében tölteni. Kerüld a feszültséget. Teremts otthon kellemes hangulatot. Kerüld lefekvés előtt 3-4 órával a serkentő italok (kávé, tea) fogyasztását.
Az óraátállás utáni időszakban légy körültekintő a közlekedésben, és figyelj oda, ha bármilyen veszélyesebb tevékenységet folytatsz. Lassíts kicsit a tempódon.
A mozgás nagyon jó a hangulatingadozások kezelésére, ebben az időszakban mindenképpen fordíts rá időd, már az is hatásos, ha napi 10-15 percet sporttal töltesz. Iktass be rendszeres sétát. Esténként fürödj meg meleg vízben, gyújts mécseseket, próbáld magad ellazítani.
Figyelj jobban az étkezésedre, a folyadékbevitelre. Egyél egy nap többször keveset.
Ha délután fáradtnak érzed magad, mondj le az alvásról, maradj ébren. Így a belső órád könnyebben átáll, és ez az éjszakai pihenésedet is segíteni fogja.