tóth gabi
Egy új kutatásnak elsõként sikerült bizonyítékot szolgáltatnia, hogy a festék részecskéi képesek utazni az emberi szervezetben, és le is rakódnak. Kérdés, hogy ott vajon milyen hatásokat váltanak ki.
Aggasztó eredményekre jutott egy legújabb kutatás a tetoválásokkal kapcsolatban: méghozzá arra, hogy rákos megbetegedést okozhat a festékben található vegyi anyag. Utóbbi ugyanis a véráramba kerül, és felhalmozódik a nyirokcsomókban. Az idegen anyag hatására a nyirokcsomók megdagadnak, és kevésbé lesznek képesek ellenállni a fertőzéseknek.
A kutatás a titán-dioxidot vizsgálta, mely vegyület számos kozmetikum mellett megtalálható a tetováláshoz használt festék összetevői között – ugyanis például fehér színt kizárólag ezzel tudnak elérni. Az anyag azon túl, hogy képes megszínezni a nyirokcsomókat, korábban felkerült a rákot okozó vegyületek listájára.
Hiram Castillo, a kutatás vezetője elmondta, hogy mindenki a steril tű miatt aggódik, amikor tetoválást készíttet, és kevésbé foglalkoznak a festék összetevőivel. A European Synchrotron Radiation Facility (Európa legnagyobb szinkrotonsugár-forrását működtető intézete, melynek kutatásai leginkább a röntgensugárzás felhasználására irányulnak) munkatársai a kutatás során erős röntgensugár használatával állapították meg a tetovált bőrön, és nyirokcsomókból vett mintákban a titán-dioxid jelenlétét.
Bár számtalan méretben találhatók részecskék a bőrön, csak az erősen mikroszkopikus titán-dioxidot mutatták ki a nyirokcsomókban, ahol akár duzzadást is okozhat. A kutatók szerint lehetséges, hogy a véráramon keresztül kerülnek be oda, de az is elképzelhető, hogy az immunsejtek bekebelezik őket, és belőlük ürülnek a nyirokcsomókba. Bernhard Hesse kutató azt nyilatkozta, hogy az már bizonyított tény, hogy a tetoválás során pigmentek utaznak a nyirokcsomókba, hiszen meg is festik azokat; méghozzá olyan színűre, amilyen a tetoválás. A szervezet ugyanis így akarja megtisztítani a sérült bőrfelületet. Az viszont csak most derült ki, hogy ezek a részecskék nano méretben utaznak a nyirokrendszerben, és így teljesen más tulajdonságaik vannak, mint a mikroszintű részecskéknek. És itt kezdődik a probléma: a kutatók egyelőre nem tudják, hogyan reagálnak a behatásokra a nanorészecskék.
A titán-dioxid a második leggyakoribb összetevő a tetováláshoz használt festékekben. Továbbá megtalálható mosószerekben, illatszerekben, légfrissítőkben és festékekben, hűtőfolyadékokban és a motorolajokban is. 2017. június 9-én az Európai Vegyi Anyag Ügynökség (ECHA) felvette a titán-dioxidot azon vegyületek listájára, melyek feltehetőleg belégzéskor rákot okozhatnak.
Forrás: Daily Mail