kulcsár edina
Alig kezdett óvodába, iskolába járni a gyereked, máris ágynak esett egy fertõzéssel? Ez a jelenség igen gyakori a tanév kezdetén. De vajon mit tehetsz, hogy kevesebb legyen a hiányzás, és a te munkahelyed se kerüljön veszélybe a gyerekbetegségek miatt?
Az immunrendszer erősítését nem lehet elválasztani a szervezet általános egészségi állapotától. Ha ugyanis a gyerek nem táplálkozik egészségesen, nem mozog, és alig van levegőn, akkor a legfantasztikusabb immunerősítő csodaszer sem ér sokat. Vagyis szerepeljen a család étrendjében lehetőleg minél több zöldség és gyümölcs: cékla, alma, banán, narancs, egészséges fehérjék (tej, tojás, sovány hús), valamint egészséges zsiradékok, növényi és halolajak.
A mozgásra különösen érdemes odafigyelni, hiszen az iskolások szinte egész nap a padban ülnek, holott a szervezetüknek rengeteg mozgásra lenne szüksége. A kisebbekkel menjetek minden nap játszótérre, sétálni, biciklizni, a nagyobbak pedig akár rendszeres edzésre is járhatnak.
Vizsgálatok bizonyítják, hogy az a gyerek, aki hozzászokott a hidegingerhez, sokkal kevésbé hajlamos a meghűléses betegségekre, mint az, aki állandóan a túlfűtött lakásban tartózkodik, kint pedig túlöltöztetik. Az általános szabály szerint mindig egy réteggel kevesebb ruhát adj a gyerekre, mint amennyit gyerekkori tapasztalataid és a saját hőérzeted alapján helyesnek gondolsz.
Az év eleji stressz is rosszul hat az immunrendszerre, épp ezért érdemes minden napra beiktatni valamilyen feszültségoldó tevékenységet: beszélgetést, közös játékot, kreatív elfoglaltságot. Ez az időszak jó alkalom arra, hogy a család minden tagja lassítson egy kicsit – nem jó, ha a gyerekek azt látják otthon, hogy a hajszoltság a természetes állapot. Arra is érdemes figyelni, hogy minden nap meglegyen az elegendő pihenés.
Az egyik legjobb immunerősítő vitamin a C-vitamin: antioxidáns hatásánál fogva gátolja a fertőzések kialakulását. Legyen otthon mindig narancs, citrom, savanyú káposzta, és minél több zöldség, gyümölcs. Csipkebogyó teát is készíthetsz, ilyenkor azonban ne forró vízben, hanem inkább langyosban áztasd ki a bogyókat – a forró víz ugyanis épp a csipkebogyó C-vitamin tartalmát teszi tönkre.
A béta-karotin szintén remek immunerősítő, ezért érdemes sok sárgarépát, sütőtököt enni.
Az echinacea, azaz a bíbor kasvirág kivonata, teája is hatásos lehet, ám csak 6 éven felüli gyerekeknek szabad adni. Virágpor- és parlagfűallergiásoknak, asztmásoknak, illetve babát váró és szoptató nőknek nem ajánlott a fogyasztása. Mivel a kivonatok legtöbbje alkohollal készül, a gyerekeknek inkább a teát érdemes adni.
A D-vitamin is nagyon fontos: egyes kutatások szerint az influenza azért a tél végén támad teljes erővel, mert addigra lemerülnek a D-vitamin raktáraink. Már csak a D-vitamin pótlása végett is érdemes minél többet a szabadban tartózkodni, de ilyenkor étrendkiegészítő formájában is pótolni kell ezt a vitamint.
A probiotikumok szerepe sem elhanyagolható, hiszen immunrendszerünk épsége sokban függ a bélflóránk állapotától, a probiotikumok pedig épp ezt tartják rendben. A patikai készítmények is hatásosak, ha pedig természetes alternatívára vágysz, adj a gyereknek minél több joghurtot és savanyú káposztát.
Az illóolajok erőteljes fertőtlenítő hatással bírnak, így érdemes az iskolában frissítő hatású citromolajat, otthon pedig pihentető levendulát párologtatni. A közismert hátha elleni illóolajokat, például az eukaliptusz vagy a borsmenta olaját viszont csak hat éven felüli gyerekek esetében szabad alkalmazni. Arra is figyelj, hogy minőségi, terápiás hatású illóolajat vásárolj, az olcsó, értéktelen pancsok nem használnak.