tóth gabi
Egy új kutatás szerint egyáltalán nem jó ötlet, ha az egészségre hivatkozva kihagyod a reggeli kávét. Ausztrál tudósok megállapították, hogy kávé nélkül nehezebben emlékszünk bizonyos dolgokra, ráadásul a kávé utáni vágy tovább rongálja a memóriánkat.
Ha megvonják tőlünk a reggeli kávéadagunkat, nemcsak álmosabbak és ingerlékenyebbek vagyunk, hanem a memóriánk sincs a topon. Ezen kívül azt is rosszul ítéljük meg, hogy milyen jól emlékszünk a korábban elhangzottakra – a kávé utáni vágy ugyanis igénybe veszi az agyunkat, és csak kevés teret hagy más, fontos dolgoknak.
Az University of Tasmania kutatói 55 rendszeres kávéfogyasztót vizsgáltak, átlagéletkoruk 30 év volt. A résztvevők naponta legalább egy csészével megittak a frissítő italból, és időnként azon kapták magukat, hogy már a következő kávén gondolkodnak.
A csoport fele a kísérlet napján tartózkodott a kávéivástól, bár a csésze kávé ott volt előtte, a színét és az illatát is látta, illetve érezte. A többiek a szokásos menetrend szerint itták a kávéjukat. Ezután a kutatók arra kérték a kísérlet résztvevőit, hogy 100 szót tanuljanak meg szópárok formájában, végül kikérdezték őket a párok második szavából úgy, hogy az elsőre emlékeztették őket. Egy feleletválasztós listából is ki kellett választaniuk az egymáshoz tartozó szavakat.
Az eredmények azt mutatták, hogy a kávé utáni vágyódás rontja a memóriát. A szokásos fogyasztási mintázat felborulása ugyanis sokat lefoglal az agy kapacitásából. Ráadásul a kávémegvonásban szenvedők a saját képességeiket is rosszul mérik fel – jobbnak ítélik a memóriájukat, amilyen az valójában.