tóth gabi
A Lyme-kórt jelenleg nagy dózisú antibiotikum-kezeléssel gyógyítják. Egy amerikai kutatónõ viszont 2015-ben kísérleteket végzett a stevia nevû édesítõszerrel, és arra jutott, hogy ez a szer hatékonyan veszi fel a harcot a Lyme-kórt okozó Borrelia burgdorferi baktériummal szemben. A klinikai tesztek jelenleg is folynak.
A kullancs által terjesztett Lyme-kórt nehéz diagnosztizálni, viszont kezeletlenül az egész szervezetet tönkreteheti. Jelenleg az egyetlen hatásos kezelést az erős antibiotikum-kúra jelenti, egy amerikai vizsgálat szerint azonban a stevia is hatékony lehet a betegség gyógyításában. Dr. Eva Sapi, az University of New Haven munkatársa 2015-ben végzet kísérleteket a steviával, és arra a következtetésre jutott, hogy az édesítőszer gyorsabban öli a Lyme-kórt okozó baktériumokat, mint egyes antibiotikumok. Kutatásainak eredményeit 2015-ben publikálta az European Journal of Microbiology and Immunology című szaklapban. Az idén pedig elindultak a klinikai tesztek is a korábbi eredmények igazolására - ezeket Dr. Richard Horowitz, Lyme-kórra szakosodott New York-i orvos végzi.
Dr. Sapi érdeklődése akkor fordult a Lyme-kór, mint kutatási terület felé, amikor 2002-ben ő maga is megkapta a betegséget. Folyton szédült, hányingere volt és kimerültnek érezte magát, és már memória- és beszédzavarok is jelentkeztek nála. A betegséget csak több hónapnyi vizsgálat után tudták megállapítani, miután az MR-vizsgálat a Lyme-ra jellemző károsodásokat mutatott ki az agyában.
Végül az erős gyógyszerek és az életmódváltás együttese segített, Dr. Sapi pedig azóta a Lyme-kór szakértője lett. Egy kutatás igazolta, hogy a cukor képes felébreszteni a szervezetben az “alvó” baktériumokat, amelyeket az antibiotikumok sem képesek elpusztítani, mivel egy speciális biofilm-réteg védi őket a hatásuktól. Ráadásul nem is lehet őket máshogyan “felébreszteni”, hogy a gyógyszerek elpusztíthassák ezeket a baktériumokat. A stevia viszont hatékonyan irtja a Lyme-kórt okozó baktériumokat, és a biofilm-réteg kialakulását is segít megelőzni.
Dr. Richard Horowitz, a klinikai kísérleteket végző orvos szerint a felfedezés, és az azt követő kutatás is rendkívül izgalmas – már csak azért is, mert a Lyme-kór a kullancsok elterjedtsége miatt valóságos világjárvánnyá válhat. Egyelőre még csak 200 beteg vett részt a kutatásban, de az eredmények biztatóak, sokan javulásról számoltak be.
Forrás: Daily Mail