tóth gabi
A gyomorrontás nagyon kellemetlen tud lenni, de a stressz is felboríthatja a gyomrod egészségét. A legjobb gyógyszer rá a diéta - de vajon mi az, ami a leggyorsabban visszaállítja a kibillent egyensúlyt?
Nagyon könnyen emészthető, nem irritálja a gyomrot és az emésztőrendszer felső részét. Tele van rosttal, így a hasmenést is gyorsan megszünteti, B6-vitamin tartalma pedig csökkenti a vízvisszatartás miatt kialakuló puffadást, a benne levő magnézium pedig segít ellazítani az izmaidat.
Azon ritka alkalmak egyike, amikor nyugodtan megeheted a fehér kenyeret. Ha ugyanis nem eszel semmit, nincs, ami felszívja a felesleges gyomorsavat, így a hányingered még erősebb lesz. Az egyszerű szénhidrátok viszont megteszik ezt, és közben a gyomrodat sem terhelik meg.
A benne levő vízoldékony rostok megkötik a vizet, miközben segítik a táplálék mozgását a szervezetben. Ilyenkor jót tesz belőlük egy kevés, de túlzásba vinni nem szabad, mert a túlzott fogyasztásuk ronthat is az állapotodon.
A prebiotikus ételek, amilyen például a zöldség, a teljes kiőrlésű gabona, a hüvelyesek és a diófélék, táplálékul szolgálnak a bélrendszer hasznos baktériumai számára, így segítik az immunrendszert, csökkentik a gyulladásokat és megállítják a hasmenést. A paradicsom és a spárga különösen jót tesz ilyenkor.
A kalciumban, magnéziumban és káliumban gazdag ételek is csökkentik a puffadást, mivel segítenek kiegyensúlyozni a nátrium hatását.
A gyömbér teaként és étrendkiegészítőként is segít csökkenteni a hányingert és a hányást – gyerekeknek azonban nem ajánlott a fogyasztása.
A kiszáradás is könnyen felboríthatja a gyomor érzékeny egyensúlyát. A hányás, hasmenés pedig még veszélyesebbé teheti a helyzetet, épp ezért nagyon is ajánlatos apró kortyokban, rendszeresen vizet vagy teát fogyasztani.
Ha a gyomorpanaszaid oka a székrekedés, akkor egy kávé is segíthet, mivel a koffein, valamint a kávéban levő antioxidánsok rendszeressé teszik a bélműködést. Ha viszont a tüneteidnek nincs köze a székrekedéshez, inkább hagyd ki a kávét.