tóth gabi
Azt hiszed, ha nem dohányzol és nem iszol, már minden rendben van? Nem egészen! Van néhány szokás, amivel legalább annyit árthatsz magadnak, mintha minden nap elszívnál néhány cigarettát. Eláruljuk, hogyan óvd meg magad!
A hosszas ülés még akkor is egy sor egészségügyi problémát, köztük mozgásszervi és daganatos betegségeket okozhat, ha egyébként rendszeresen sportolsz. Épp ezért tarts rendszeres időközönként szünetet az ülőmunkában, és ha tudsz, néha dolgozz állva (ma már álló számítógépasztalok is vannak!) A szabad idődben inkább sétálj, takaríts, vagy menj edzeni, mint hogy letelepedj a tévé elé.
Az állati eredetű fehérjeforrások gazdagok egy növekedési hormonban, amely a rákos sejtek növekedését is elősegítheti – így aki nagyon sok állati fehérjét fogyaszt, az a legújabb kutatás szerint a daganatos betegségek nagyobb kockázatával néz szembe. Épp ezért érdemes az állati fehérjeforrások egy jó részét növényi fehérjeforrásokra, például hüvelyesekre, diófélékre, magvajakra (pl. mogyoróvajra) cserélni.
Ha gáztűzhelyet használsz, sokkal jobban ki vagy téve a szén-monoxidnak, a nitrogén-dioxidnak és a formaldehidnek, mint azok, akik villanytűzhelyen főznek. Ezek a vegyületek egyébként a passzív dohányzással kerülhetnének be a szervezetedbe, és sok betegség okozói lehetnek. Amikor bekapcsolod a gáztűzhelyet, nyiss ablakot, vagy indítsd be az elszívót a konyhában. A legtöbb elszívó egyébként a hátsó gázrózsák környékéről szívja el legjobban a füstöt, így érdemes ezeket használni.
A szójaolajban és az olívaolajban a magas hőmérsékleten történő sütés-főzéskor rákkeltő vegyületek alakulhatnak ki. A hidegen sajtolt növényi olajokat inkább nyersen, salátaöntet készítésére használd, a főőz- és sütőolajat pedig ne hevítsd túl.
A szolárium rengeteg bőrrákos esetért tehető felelőssé. Szokj át a halványabb bőrszínre, ha pedig természetes, egészséges árnyalatot szeretnél, egyél minél több paradicsomot és sárgarépát. A bennük levő karotinoid vegyületek ugyanis kicsit megszínezik a bőrödet. Végső megoldásként pedig ott vannak az önbarnító krémek.
A krónikus alvásmegvonás eredménye a magas vérnyomás, a szívroham, a stroke, az elhízás, és sok más egészségügyi probléma lehet. Egy kutatás szerint az, ha nem alszol legalább 6-7 órát naponta, a dohányzással egyenlő kárt tud okozni az egészségedben. De az sem egészséges, ha óraszámban eleget alszol, viszont nem mélyen, és több részletben. Ha nem is ébredsz fel teljesen, de a felületes és mély alvás ciklusa megzavarodik, ez pedig akár a daganatok növekedéséhez is hozzájárulhat. Ne gondold, hogy az állandó fáradtság normális dolog. Ha úgy érzed, hogy keveset alszol, beszélj az orvosoddal, hogy fény derüljön ennek okára és megoldására, például arra, nem szenvedsz-e légzéskimaradással járó alvási apnoében. Egyébiránt pedig egyszerűen feküdj le időben!