tóth gabi
Talán nem is tudod, de számos hétköznapi étel vagy alapanyag képes felvenni a harcot a szervezetedben zajló gyulladásos folyamatokkal. Betegségeket elõzhetsz meg vagy gyõzhetsz le, ha gyakrabban fogyasztod ezeket az élelmiszereket.
A szervezet apró gyulladásai nem mindig hívják fel magukra látványos tünetekkel a figyelmet, ám akkor is ártanak, ha nem okoznak akut problémákat. Sok krónikus betegség létrejöttét segítik ugyanis, az allergiától a bőrproblémákig, az immunrendszer gyengeségétől az ízületi fájdalmakig. A feldolgozott ételek, a légszennyezettség hozzájárul a gyulladások kialakulásához. Ám ha bőségesen fogyasztod ezeket a gyulladáscsökkentő élelmiszereket, hamar megszabadulhatsz tőlük. Megmutatjuk, mi legyen mindig a kamrában.
Az antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatású polifenolok gazdag tárháza. Az extra szűz olívaolaj zsírsavainak több mint 70 százaléka az egyszeresen telítetlen oleinsav, amely segít a vérnyomás, vlaamint a “rossz” LDL koleszterinszint csökkentésében, és a “jó”, HDL koleszterin mennyiségének növelésében.
Tele vannak egészséges növényi tápanyagokkal, ráadásul, ha bőségesen használod őket, kevesebb só és cukor kell az ételekbe – ezek ugyanis gyulladáskeltő élelmiszerek. A fahéj segít megelőzni a puffadást és egyensúlyban tartani a vércukorszintet, a kurkuma ismert gyulladáscsökkentő és rákellenes hatással rendelkezik, az oregano természetes antibiotikum, a rozmaring és a levendula pedig enyhíti a szorongást és a fájdalmat.
Rosttartalmuk táplálékot nyújt a bélrendszerben élő hasznos baktériumok számára. A bélflóra egyensúlya pedig segíti az immunrendszer működését és gátolja a gyulladások kialakulását.
A legalább 70 százalékos kakaótartalmú étcsokoládé az egyik legegészségesebb desszert. Segít a vérnyomás csökkentésében, a vércukorszint egyensúlyban tartásában. Napi néhány kockánál azonban nem érdemes többet fogyasztani belőle.
Egészséges zsírsavainak, alfa-linolésav-, fitoszterol- és karotinoid-tartalmának köszönhetően a gyulladások csökkentése mellett kordában tartja a vércukor- és koleszterinszintet, és enyhíti az ízületi fájdalmakat. Vaj és majonéz helyett is kiváló.
A kelkáposzta, a karalábé, a karfiol, a káposzta, a brokkoli és a kelbimbó szulforafánjai a máj méregtelenítő munkáját segítik, így csillapítják a gyulladásokat. A glükozinolát nevű vegyületek pedig rákmegelőző hatással bírnak.
Hidratálják, és elektrolitokkal látják el a szervezetet, flavonoidjaik pedig segítenek a szabad gyökök semlegesítésében, illetve a daganatos betegségek megelőzésében. A héjuk is rendelkezik ezekkel a csodás tulajdonságokkal, így érdemes vegyszerrel nem kezeltet venni belőlük.
A hagyományos körülmények között, tápmentesen tartott csirke-, sertés-, és marhahús gazdagabb a gyulladáscsökkentő omega-3 zsírsavakban, és szegényebb a gyulladáskeltő omega-6 zsírsavakban, mint tápon nevelt társaik.
Sok szakértő szerint a tojás a tökéletes táplálék, annyi fehérje, A- és B-vitamin van benne. Lurein- és zeaxantin-tartalma javítja a látást, míg a kolin az agy és a szív működésére van jó hatással.
A lazac, a szardínia és a hering tele van egészséges omega-3 zsírsavakkal, amelyek óvják a szív egészségét, csökkenti a gyulladásokat, javítják a hangulatot, és védik a bőr és a körmök egészségét.