kulcsár edina
Eleget aludtál, mégis egész nap csak vonszolod magad? Nézd meg alaposan, hogyan kezded a napot! Lehet, hogy a reggeli szokásaidban találsz rá a fáradtság magyarázatára.
Az ágy alvásra való: ha húzod az időt felkelés előtt, az agyadnak azt az üzenetet küldöd, hogy még aludjon egy kicsit, és ne kezdje el a napot. Még rosszabb, ha vissza is alszol, ilyenkor ugyanis a „csak még öt percet”-ből gyakran lesz „te jó ég, egy órával tovább aludtam!”. Ilyenkor pedig zavartan ugrasz ki az ágyból, mert az alvási ciklus közepén riadtál fel. Ettől aztán egész nap fáradt leszel. A megoldás tehát: ha csörög az óra, ne vacakolj, kelj fel.
Reggel azért ébredünk kellemetlen lehelettel, mert kevés a folyadék a szervezetünkben, hiszen ideális esetben 8 órája nem ittunk. Vagyis ha reggel nem pótolod a folyadékot, nem csoda, hogy képtelen vagy felfrissülni, fáradtan és ingerlékenyen indul a napod.
Egyes szakértők szerint a meleg zuhany nemhogy elálmosítana, inkább felébreszt, mivel a testhőmérsékleted lassabban hűl le az alvás közben szokásos, pár fokkal alacsonyabb értékre. Ha viszont reggel zuhanyozol le meleg vízzel, felmelegszel, így energiával telik meg a tested-lelked.
Tudjuk, hogy a reggeli edzés sok embernek nehéz ügy, de az biztos, hogy a reggeli sport pillanatok alatt felébreszt: elárasztja a testedet endorfinokkal, ugyanakkor oxigént szállít a sejtjeidbe. Akkor se aggódj, ha nincs időd az egyórás edzésre: már egy 10 perces séta, vagy 10 perc jóga is nagyon sokat segít.
A kék fény segít a felébredésben, mert csökkenti az alvást elősegítő melatonin hormon szintjét. Az igazi fényterápiát azonban a Naptól kapod, így amikor csak lehet, menj ki a szabadba – annál is inkább, mert egyes kutatások szerint a krónikus fáradtsággal küzdők jó részének D-vitamin hiánya van.
Ha edzés közben lendületes, energikus zenét hallgatsz, miért ne tennéd ugyanezt reggelenként? A lassú számok helyett válassz valami igazán pörgőset!