Létrehozva: 2016.12.22.

Hatásos csodaszer: Ezért mártsd sóba az ujjad

Megégetted az ujjad, és nincs más kéznél, csak egy kis só? Sebaj! Hatásos csodaszer, bátran alkalmazhatod!

A háztartás veszélyes üzem. Az ünnepi kapkodásban gyakran előfordulnak kisebb balesetek. Ilyen például az égés, amelynél minél gyorsabban reagálsz, annál hamarabb gyógyulsz. Ha megtörténik a baj, érdemes körülnézned a konyhában, mivel segíthetsz magadon.

A sóval kezelés az ozmózis elvén működik. Kivonja a nedvességet a bőrből, így nem keletkezik hólyag. Ha a hólyagképződést meg tudod akadályozni, akkor seb sem keletkezik, ami különben napokig tartó fájdalommal járna. Az alábbi megoldásokat az egyes és kettes fokozatú égések esetén alkalmazhatod. Hármas fokozatú égés a 10 cm-nél nagyobb felület sérülése vagy a mély égés, amikor a felület fehér, merev, vagy barnás, feketével pöttyözött. Ez már a mélyebb bőrfelület sérülését vagy az izom, esetleg a csont beégését is jelenti. Ilyen esetben fordulj azonnal orvoshoz! Vegyszeres vagy elektromos áramütés által keletkezett égési sérülés gyógyítása is az orvosokra tartozik. Ha a baleset az arcodat, a nyakadat, véna közeli testrészt érintett, akkor is bízd magad az orvosokra.

MIT TEGYÉL

1. Az égési sérülés után minél hamarabb eressz hideg csapvizet az érintett területre.

2. A hideg víz mellett szórj sót az égett felületre. Az asztali só is megfelelő ehhez. (Az eljárás során meglehetősen kellemetlen szagokat fogsz észlelni, ez is mutatja, hogy működésbe lépett a só). A víz segít, hogy a só rögzüljön az égés helyén. Kezelés után ne távolítsd el túl korán. (Van, aki égés után rögtön sót szór a sebre, és rácseppent egy kis hideg vizet).

3. Ha már nem fáj az égés helye (a hűtés eltarthat egy óráig is!) takard le egy tiszta textíliával. Másnapra kiszáradt sebet találsz, és nem egy fájdalmas vízhólyagot.

Fontos:

1. Ha elkezdődött a hólyagosodás, akkor a sós megoldás már nem működik. Hűtsd egy órán át az ujjad, és utána a fertőzés megelőzésére alkalmazz más megoldást (pl. aloe verát).

2. A hideg vizes-sós kezelés után még 1-2 napig érzékeny lesz a megégett ujjad mind a hideg, mind a meleg vízre.

3. A hűtésre soha ne alkalmazz jeget vagy jeges vizet! Lassítja a vér áramlását a bőrben. A hideg víz ellenben megakadályozza, hogy a roncsolás tovább terjedjen. A kezelés ideje legalább 20 perc. Ha nincs lehetőség folyó vízre, egy tálba önts hideg vizet, és abba mártsd a kezedet. Hűtsd, míg a fájdalom tart.

Ami még működik:

Méz

Természetes antibiotikum, így gyulladásgátlóként működik. Természetes pH-egyensúlyának köszönhetően elpusztítja az esetleg jelen lévő baktériumokat. Hűsít, csillapítja a fájdalmat, és gyorsítja a bőr gyógyulását.

Alapos, hideg vizes lehűtés után az égett ujjad mártsd mézbe, és kösd le gézzel. Pár óra múlva a pirosodás eltűnik, nem keletkezik rajta fájdalmas vízhólyag.

Aloe vera

Fájdalomcsökkentő hatású, megállítja a gyulladásos folyamatokat, megakadályozza a felduzzadást, serkenti a bőrregeneráló folyamatokat.

Mentás fogkrém

Tarts a konyhában egy tiszta, mentás fogpasztát. Égési sérülés után hűtsd le a kezed folyó hideg vízzel, konyhai papírtörlővel óvatosan itasd fel a nedvességet róla, majd vond be egy réteg mentás fogpasztával.

Vaníliakivonat

Egy vattás végű fülpiszkálót márts a folyadékba, és kend be vele a sebet. Alkoholt tartalmaz, ez elpárologva hűsítően hat, és csökkenti a fájdalmat.

Filteres tea

A fekete teában lévő csersav fájdalomcsökkentő szerként hat, mert kivonja a hőt a sebből. A seb méretétől függően helyezz 1-3 nedves, hideg filteres zacskót az égett felületre, és rögzítsd gézzel.

Ecet

Ecetsavat tartalmaz, ami az aszpirinnek is fontos alkotórésze. Fájdalom- és viszketéscsökkentő, gyulladásgátló, fertőtlenítő és összehúzó hatású. Márts hígított ecetbe egy konyhai papírtörlőt vagy vattás fültisztítót, és gyengéden érintgesd vele a sérült részt.

Szójaszósz

A legpraktikusabb, kettő az egyben: só és víz.

Halszósz

A vietnamiak használják. Ez is a sótartalma miatt hat.

Tej

A tej fehérje- és zsírtartalma nyugtató hatású, és segíti a helyreállítást. Áztasd az égett testrészt hideg tejbe 15 percre. Magas zsírtartalmú tej a jobb. Zsíros, teljes joghurt is hűtő, hidratáló hatású.

Zabpehely

Amikor már elkezdett gyógyulni az égett seb, de erősen viszket, alkalmazd a zabpelyhes módszert, amely csökkenti a gyulladást, nyugtatja a bőrt. Egy tál vízbe szórj egy marék zabpelyhet. Áztasd benne 20 percig a sérült ujjadat. A hatás fokozására tehetsz bele egy evőkanálnyi szódabikarbónát is. Levegőn szárítsd meg, így marad egy vékony réteg még a zabpehelynyákból a bőrön.

Kókuszolaj

Tartalmazza a bőr regeneráláshoz fontos E-vitamint, és zsírsavat, amely gomba-, és baktériumölő tulajdonságú. Használatával megakadályozhatod az elfertőződést. A seb gyógyulása során masszírozz a sebbe kókuszolajat és pár csepp citromot. A sebhely gyorsabban gyógyul, és világosabb lesz.

Levendulaolaj

Fájdalomcsökkentő és gyógyulást serkentő hatású. Kis üvegben rázz fel 1 teáskanál levendulaolajat fél deciliter vízzel. Vékonyan permetezd be az égett felületet.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek