Létrehozva: 2016.11.14.

15 százalék az esélye, hogy cukorbeteg leszel! Olvasd el ezt, hogy elkerüld

A 2-es típusú cukorbetegség nem hirtelen alakul ki: évek alatt jön létre, de 50 fölött elképesztõen sok az érintett. Életmódjuk átalakításával sokan elkerülhetnék a tényleges betegséget, általában mégsem lépnek idõben. Mutatjuk azokat a jeleket, amikre oda kel figyelni!

Ma Magyarországon körülbelül 750 ezer cukorbeteg él, és még körülbelül ugyanennyien vannak, akik cukorbetegek, de még nem tudnak az állapotukról. A másfél millió cukorbeteg mellett pedig még körülbelül másfél millió azoknak a száma, akik a cukorbetegséget megelőző állapotban élnek, vagy jelenlegi életmódjuk miatt haladnak a betegség felé. Fontos lenne, hogy a megelőző állapotról is eleget tudjunk, mivel ilyenkor a életmód átalakítása mellett még elkerülhető lenne a betegség, és így a súlyos szövődmények kialakulása.

1. Nagy szükség van az egészséges bélflórára

Az egészséges bélflóra az anyagcsere egészségét is óvja, és így a cukorbetegség megelőzésében is segít. A bélflóra felborulása viszont gyulladásokat válthat ki, és felboríthatja a cukor-anyagcserét. Vagyis minél egészségesebb a bélflórád, annál nagyobb eséllyel kerülöd el a betegséget. Egyél minél több rostot, például zöldséget, hüvelyeseket, dióféléket, magvakat, teljes kiőrlésű gabonát, gyümölcsöt, erjesztett élelmiszereket (például savanyú káposztát) és élőflórás joghurtot.

2. Az éjszakázás növeli a kockázatot

A krónikus alváshiány a cukorbetegség és az azt megelőző állapot a cukorbetegség ismert kockázati tényezője – de az sem használ, ha csak időnként maradsz fenn sokáig. Azok a nők, akik későn fekszenek le, könnyebben híznak hasra, ami növeli az inzulinrezisztencia kockázatát, és jobban fenyegeti őket a metabolikus szindróma is, ami olyan tényezők (pl. felborult cukoranyagcsere, magas vérnyomás, hasi hízás) együttese, amelyek emelik a szívbetegségek, a stroke és a cukorbetegség kockázatát, azokhoz képest, akik korán feküdtek le és korán keltek, még akkor is, ha mindkét csoport legalább 7 órát aludt. Az éjszakázók általában kevesebbet edzenek, többet dohányoznak, és az étrendjük, valamint a testtömegindexük is egészségtelenebb a korén lefekvő, korán kelő „pacsirta” típusokénál. Épp ezért érdemes korábbra tenni a lefekvés idejét, és ágyba kerülés előtt elhagyni az alkoholt, a koffeint, valamint kikapcsolni az elektronikai eszközöket. Ha valamiért muszáj későig fennmaradnod, kerüld az ehhez társuló rossz szokásokat, az esti nassolást, a mozgáshiányt és a dohányzást.

3. Nem minden telített zsír rossz

Egy kutatás szerint a palackorrú delfineknél a szabadban is képes kialakulni a metabolikus szindróma – ám a heptadekánsav nevű telítetlen zsírsav 24 hét alatt segít a normálisra csökkenteni az inzulin-, glükóz- és trigliceridszintjüket. Az embereknél is hasonló lehet a helyzet: ha az étrended kevesebbet tartalmaz a szükségesnél ebből a zsírsavból, nagyobb esélyed van a metabolikus szindrómára. Épp ezért fogyassz nyugodtan zsíros tejterméket, tejet, joghurtot, tejfölt, vajat, valamint halat, például heringet, makrélát, szardíniát.

4. A 0-ás vércsoport szerencsésebb

Egy francia kutatás szerint az A és B vércsoportú nőket 10, illetve 21 százalékkal erőteljesebben fenyegeti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása, mint a 0-s vércsoportúakat. Ez valószínűleg a bélrendszer baktériumflórájának genetikai adottságaival lehet összefüggésben, amelyet a vércsoport is befolyásol.

5. A D-vitamin hiánya is hatással van az anyagcserére

A D-vitamin nemcsak a csontok egészségét védi és az immunrendszer működését támogatja, hanem a cukoranyagcserét is. Egy vizsgálat szerint a D-vitamin hiánya a cukorbetegséget megelőző állapot kockázati tényezője, mégpedig a testsúlytól függetlenül. Érdemes vérvizsgálattal ellenőriztetni, nincs-e D-vitamin hiányod, szükség esetén pedig étrendkiegészítőt szedni.

6. Fázni jó

A hideg ugyanis aktiválja a glükóz és az energia felhasználásáért felelős barna zsírt, így beindul a zsírégetés. A legjobb, ha hűvös környezetben edzel, sokat vagy a szabadban, de a lakásban sem fontos izzadnod, elég a 19-20 Celsius-fok.

7. A kor már önmagában kockázati tényező

A kor előrehaladtával több, az inzulinérzékenységet csökkentő fehérje kering a szervezetben, több hasi zsír halmozódik fel, miközben csökken az izomtömeg. Vagyis minél idősebb vagy, annál inkább érdemes odafigyelni az edzésre, a rostban gazdag étrendre és a pihenésre, hogy csökkentsd a kockázatot.

Ez is érdekelhet

origo.hu

Ez a fiatal énekesnő csalta hónapokig a vőlegényét Marics Petivel

origo.hu

Ukrajna bejelentette, elvesztette hadseregét

borsonline.hu

Lesújtó hírt kaptunk: elhunyt a válogatott labdarúgó

hirtv.hu

A Ruszwurm Kft. szerint folyamatosan fizetik az I. kerületi önkormányzatnak a használati díjat + videó

ripost.hu

Felforr a levegő Tolvai Reni merész fotójától, melltartóra vetkőzött

vg.hu

Olajat talált a Mol Magyarországon

origo.hu

Megfejthették a fáraó átkát: kiderült, mi ölte meg a sírt felnyitó kutatókat

travelo.hu

Magyar fotós készített bravúros képeket az Etna füstölgő krátere felett

ripost.hu

Robban a karalábészezon: Mutatjuk a legfinomabb receptet

videa.hu

Alu paratha, a burgonyával töltött boldogságlepény -receptvideó ( hirdetés)

ripost.hu

Rettenetes dolog történt Tóth Gabival, figyelmeztetést adott ki az énekesnő

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek

MEDICINA

Így készíti ki a szervezetünket az óraátállítás

MEDICINA

Csodálatos gyógyereje van a pitypangnak, mutatjuk, hogyan készítsd el

MEDICINA

Ez történik a testeddel, ha nem iszol elegendő vizet

MEDICINA

Nagyon élénk álmaid vannak mostanában? A szakértő megválaszolta, hogy miért

MEDICINA

Fantasztikus gyógyereje van a pitypang virágának, mutatjuk, hogyan készítsd el

MEDICINA

4+1 ok, amiért a fokhagyma a legjobb barátod

MEDICINA

Itt az idő, most készíts gyógyító fenyőrügy szirupot

MEDICINA

„Óriási következményei vannak” - figyelmezteti az orvos a zuhany alatt pisilőket