kulcsár edina
A mobiltelefont ma már szinte minden percben használjuk. Ez alól nem kivétel az éjszaka sem, hiszen a napod utolsó mozzanata, hogy beállítod az ébresztõt. Reggel pedig még álmos szemmel nyomod le a fejed mellett hangosan csipogó mobilt. Mutatjuk, miért térj vissza a jól bevált ébresztõórára.
Ma már szinte rutinná vált a mobiltelefonok használata. Nincs az életednek olyan momentuma, ahol ne lenne rá szükséged. Sokan még a mellékhelyiségbe vagy a fürdőkádba is magukkal viszik. Az emberi kapcsolatok csökkenése mellett azonban egészségkárosító hatása is lehet. Főleg akkor, ha még éjszakára sem tudsz lemondani a fényes felület simogatásáról.
Londoni kutatók már régóta vizsgálják a hordozható telefonok káros hatásait. Míg korábban az általuk kibocsájtott sugárzást tartották veszélyesnek, mára bizonyították, hogy a használat során felvillanó fények sokkal károsabbak.
A vizsgálat alapját az a statisztikai tény adta, hogy az emberek 90%-a az ágya mellett tartja éjszaka is a készülékét.
Ezt sokan az ébresztés vagy a feltöltés miatt teszik. Az ok igazából mindegy. A fej közvetlen közelében tartva a mobilok fejfájást és hányingert is okozhatnak. Te pedig nem tudod, miért ébredsz másnap reggel kialvatlanul.
Ha te is azok közé tartozol, akik még elalvás előtt egy utolsó pillantást vetnek a mobiljukra, akkor ne számíts nyugodt éjszakára. Ugyanis a telefon által a kibocsájtott felvillanó fény egészségkárosító hatást fejt ki. A napfény is hatással van a szervezetünkre, nincs ez másként a mesterséges fényforrásokkal sem.
A készülék kék fénye a biológiai órádat befolyásolja, hiszen a szervezet melatonintermelését csökkenti, sőt hosszú távon akár depresszióhoz is vezethet. Ez a hormon pedig a napi ritmus és a jó alvás biztosításáért is felelős.
Nincs ez másképp akkor sem, ha alvás közben villannak fel a fények, ezzel ébresztésre sarkallva téged.
A londoni tudósok eredményeire számos amerikai orvoscsoport is felfigyelt. Õk bebizonyították, hogy a mobil rendszeres használata növeli a rák kialakulásának a kockázatát. Akik pedig ébresztőnek is használják a telefont, azoknál a mellrák kifejlődésének kockázata jelentősen növekszik.
A szemészek sem örülnek a szinte nélkülözhetetlen készüléknek. Hiszen a 35 év körüli pácienseik ma már ugyanolyan problémákkal küzdenek, mint a 70 év feletti idősebb társaik.
Tanács: Természetesen ez nem jelenti azt, hogy mondj le a mobilodról. A technikai fejlődést követni kell. Azonban próbálj mértéket tartani. Lefekvés előtt pedig állítsd be a jól bevált csörgőórádat. Lehet, hogy kellemetlenebb a hangja, de idővel akár életet is menthet.