kulcsár edina
A szemed nem csak a lélek tükre: színe arról is árulkodhat, milyen betegségekre vagy hajlamosabb az átlagnál. Megmutatjuk, mire számíts.
Egy 2000-ben készült amerikai tanulmány szerint a sötét szemszínű embereknek 1,5 – 2,5-ször nagyobb esélyük van arra, hogy szürke hályog alakuljon ki a szemükön. A megelőzés legfontosabb lépése, hogy jó minőségű napszemüveggel és széles karimájú kalappal véded a szemed a napsugárzástól. A verőfényes őszi és téli napokon, és a sípályán se felejtsd el a szemüveget!
A vitiligo valójában autoimmun betegség, mely egy 2012-es vizsgálat szerint ritkább a kék szeműek körében. A 3000 fehér bőrű beteg körében elvégzett tanulmány szerint a vitiligós betegek 27 százaléka volt kék, 30 százaléka zöld vagy világosbarna, míg 43 százaléka volt barna szemű. Az átlagos fehér bőrű népességnek viszont 52 százaléka kék, 22 százaléka zöld vagy világosbarna, 27 százaléka pedig barna szemű. A kutatók szerint a kék szemszín kialakításában szerepet játszó géneknek köszönhető a vitiligo kockázatának csökkenése. A kék szeműek körében viszont gyakoribb az alkoholizmus.
Míg a vitiligóra való hajlam kisebb, a melanomára, vagyis a bőrrák egyik legveszélyesebb formájára való hajlam gyakoribb a kék szeműek körében. Ugyanaz az immunreakció, amelyiknek a túlműködése a vitiligo kialakulásában szerepet játszhat, a barna szeműeknél segíthet kivédeni a melanomát. A pontos folyamat és kapcsolat egyelőre nem ismert a vitiligo és a melanoma kivédésében és kialakulásában szerepet játszó gének között, ám a viszony kétségtelenül fennáll.
A világos szemszínű nők minden valószínűség szerint jobban állják a fájdalmakat és a kényelmetlen tüneteket. Amerikai kutatók 2014-ben szülő nőket vizsgáltak, és arra a következtetésre jutottak, hogy a sötét szemű nők szülés után többször panaszkodtak a fájdalom miatti szorongásos tünetekre és alvászavarokra, és epidurális érzéstelenítés esetén nekik csökkent nagyobb mértékben a fájdalomérzetük. Ez azt jelenti, hogy valószínűleg érzékenyebbek a fájdalomra, mint világos szemszínű társaik.
Az időskori látásvesztés egyik legfőbb oka a makuladegeneráció – a szem annak a retinához közeli, apró részének a károsodása, amely a látás élességéért felel. Több vizsgálat is arra utal, hogy a dohányzás és a családi halmozódás mellett a világos szemszín is nagyobb kockázattal jár együtt.
Ha a szem fehérje vörösre vált, az allergiára utalhat, ha sárgára, az májproblémára. Ha az egyik szemnek változik meg a színe, az komoly, örökletes betegségeket jelezhet, például neurofibromatózist, amely idegszövet-daganatokat okozhat, vagy Waardenburg-szindrómát, amely gyakran jár együtt halláskárosodással és sápadtsággal, de akár a szem melanomás megbetegedését is eredményezheti. Ám ha mindig is különböző színűek voltak a szemeid, nem kell aggódnod, az csak annyit jelent, hogy a pigmentek mintázata máshogyan állt össze a szem fejlődése során.