tóth gabi
A kézfertõtlenítõ zselé kötelezõ kellék minden osztályteremben, minden rendelõben, és a legtöbb szülõ tart ilyet a táskájában. Csakhogy ez a szer a gyerekekre akár halálos veszélyt is jelenthet!
Egy hat éves amerikai kisgyerek például finomnak találta az eperillatú kézfertőtlenítőt, és háromszor is meghúzta a flakont. Olyan véralkoholszinttel került kórházba, hogy az még egy felnőtt alkoholistának is becsületére vált volna. Szakértők szerint nagyon megugrott az ilyen esetek száma, és az alkoholmérgezés rossz esetben veszélyes, akár halálos is lehet.
Gondolj bele, hogy a kézfertőtlenítő alkoholtartalma valahol 45% és 95% között van, így egy gyereknél akár egy-két korty is komoly alkoholmérgezéshez vezethet. A tünetek kezdetben megegyeznek a „sima” részegséggel:
a gyereknek akadozik a beszéde, tántorog, vagy hány.
A mérgezés feltűnő álmossággal, sőt, akár légzési nehézséggel is járhat. A kicsik a legtöbbször egyszerűen finomnak gondolják a gusztusos csomagolású, illatosított kézfertőtlenítőt, tizenéveseknél azonban még akár az is előfordulhat, hogy kifejezetten a berúgás céljával isznak bele a flakonba. Ez pedig nemcsak az alkoholtartalom miatt veszélyes, hanem azért is, mert a zselé egyéb vegyi alkotóelemei is mérgezést okozhatnak.
Igyekezz a gyerekek által el nem érhető helyen tárolni a kézfertőtlenítőt, és mindig figyelj oda, amikor használják. Ne felejts el beszélgetni velük a veszélyekről. Még jobb, ha inkább kézfertőtlenítő kendőt veszel, ezzel le is tudod dörzsölni a piszkot a gyerek kezéről, és feltehetőleg ő sem akarja majd annyira megenni a papírkendőt.