kulcsár edina
Kétségbe esel, ha zuhanyzásnál meglátod a hajszálaidat a lefolyóban? Most megmutatjuk, mire figyelj és mikor nagy a baj.
Egy átlagos ember naponta 50-100 hajszálat veszít el. De megeshet, hogy akár 150-et is. Ez a szám normálisnak tekinthető, nem kell kétségbe esned, ha fésülködésnél vagy zuhanyzásnál kihullik egy pár szál. Megmutatjuk, hogyan ellenőrizd, hogy egészségesen működik-e a tested.
Úgy tudod megvizsgálni magad, hogy egy tincset végigfésülsz az ujjaiddal. Nem kell nagy tincsnek lennie, körülbelül 60 hajszálnyi legyen. Ha 5-8 szál marad a kezedben, az normálisnak mondható. Ha 15-nél több, akkor érdemes orvoshoz fordulnod, mert az vitaminhiányra vagy valami hormonális betegségre is utalhat.
Terhesség alatt, drasztikus fogyás vagy nagy stresszhatás után 6-12 héttel, de gyógyszerek mellékhatásaként is megjelenhet a hajhullás.
Érdemes kivárni, hogy hajunk új ciklusba lépjen (kb. kéthavonta), hátha magától megoldódik a probléma. Ha gyógyszer okozza a problémát, érdemes konzultálni az orvossal, és más alternatív gyógyszert keresni.
Ha szervezetünk túl kevés pajzsmirigyhormont termel, az az anyagcserére is kihat, így hajunk növekedésére is. A túltermelés is vezethet hajhulláshoz. Ebben az esetben a legjobb, ha hormonvizsgálattal utána jársz, mi okozhatja pontosan a bajt.
A vashiányos anémia során a szervezetünkben nincs elég vörösvérsejt, így a sejtek egy részéhez nem jut elég oxigén. A tünetei lehetnek az állandó kimerültség, a gyengeség, a sápadt bőr, a fejfájás, a hideg végtagok és a hajhullás is. Vérvizsgálattal könnyen kideríthető, és viszonylag könnyű tenni ellene, például étrend-kiegészítő formájában is pótolhatod a vasat.
Lehet, hogy sokat mosol hajat, sok hajlakkot használsz, vagy a hajsütő és a hajszártó is okozhat károkat. Azzal semmi baj nincs, hogy szép és csinos akarsz lenni minden nap, de ügyelj a mértékletességre. Mert megelőzni könnyebb a bajt, mint kezelni.
Sokat javíthatsz hajad minőségén, ha kúraszerűen szedsz kifejezetten erre való vitaminokat.