kulcsár edina
Az afrikai forrósággal eddig ismeretlen kórokozók törnek be térségünkbe. Évente máris 10-20 nyugat-nílusi lázban szenvedõ beteget regisztrálnak Magyarországon. A szomszédos Szerbiában már haláleset is történt.
A nyári hőhullámok miatt az Egyesült Államokban egyre több, korábban ismeretlen, trópusi eredetű, veszélyes betegséget regisztrálnak. 2009-ben a szúnyogok által terjesztett nyugat-nílusi láz okozott komoly járványt, de az idén is jelentettek már több ilyen megbetegedést. A mostani magyarországi hőhelyzet sok tekintetben hasonló, rendszeresen mérnek több órán át tartó 30 fok fölötti hőmérsékletet. Vajon nekünk is tartanunk kell a trópusokról származó betegségektől?
"A klíma melegedése nyomán itt is megjelenhetnek Észak-Afrikában honos betegséghordozók, ám ehhez nem elegendőek az olyan rövid hőhullámok, mint a mostani – mondja Dr. Bánhegyi Dénes, a budapesti Szent László Kórház trópusi betegségekkel is foglalkozó III. Infektológiai Osztályának főorvosa. –
Ahhoz, hogy egy betegséget hordozó szúnyogfaj, például a tigrisszúnyog itt megtelepedjen, az szükséges, hogy a januári átlaghőmérséklet ne süllyedjen 10 Celsius-fok alá.
Vagyis az időszakos hőhullámok helyett a klíma tartós és jelentős melegedése teremtene alapot az ilyen betegséghordozó rovarok megjelenéséhez.
A főorvos szerint azonban ennek ellenére előfordult már a mi éghajlatunkon is súlyos, trópusi betegség. A magas lázzal, fejfájással, hányingerrel, valamint ízületi és izomfájdalmakkal járó chikungunya-láz esetei például Olaszországban bukkantak fel, míg
a nyugat-nílusi láz évek óta feltűnik Magyarországon és környékén is, pár éve például Szerbiában haláleseteket is okozott.
Hazánkba elsősorban az Afrikából visszatérő gólyák hurcolják be a kórokozót, ennek nyomán alakul ki az évente jelentett 10-20 hazai, embert fertőzés. Halált azonban csak rendkívül ritkán okoznak ezek a betegségek.