tóth gabi
Kínai kutatók fontos felismerésre jutottak, amely forradalmasíthatja a szürkehályog kezelését.
A szürkehályog a szemlencse bizonyos fokú, vagy akár teljes elszürkülését jelenti. Az áttetszőség megszűnése megakadályozza, hogy megfelelő fény jusson a külvilágból a szem belsejébe, a retinára, így homályos látás alakul ki. A folyamat az orvostudomány jelenlegi állása szerint nem megfordítható, gyógyítása csak műtéti úton történhet, ám egy jelenleg folyó kutatás valódi áttörést ígér, mégpedig egy természetesen előforduló molekula formájában.
Kínai kutatók öröklött szürkehályogban szenvedő gyermekek vizsgálata során minden érintettnél azonos genetikai mutációt találtak, amely megakadályozta egy bizonyos molekula: a lanoszterol termelődését a szervezetükben. Ebből azt a feltételezést vonták le, hogy ez lehet az a molekula, amely megakadályozza, hogy a szemlencse kristályos szerkezetét alkotó fehérjék összecsomósodjanak és szürkehályogot okozzanak.
A kutatók ezek után állatkísérleteket végeztek: szürkehályogban szenvedő kutyákat kezeltek lanoszterolt tartalmazó szemcseppel. Hat hét elteltével érdemben csökkent a szürkehályog mérete, és javult az átlátszóság is.
A kutatás még kezdeti fázisában jár, ám a tudósok bizakodók:
elképzelhetőnek tartják, hogy a jövőben műtét helyett akár szemcseppekkel is gyógyítható lesz a betegség.