tóth gabi
A nappali kánikula mellett az éjszakák is egyre kevésbé hoznak felfrissülést, folyamatos hõstressz alatt állunk.
Bár a meteorológusok nem jósolnak mára fronthatást, de az immár harmadik napja tartó rendkívüli forróság nemcsak a legyengült vagy idős szervezetet veszi igénybe, hanem a fiatal, egészséges embereket is.
A szívbetegek a leginkább veszélyeztetettek, akiknek ebben a hőségben mindenféle fizikai terhelést kerülniük kell.
A fokozódó hőterhelés mindenkit érint. A legmelegebb órákban lehetőleg tartózkodjunk hűvös, zárt helyen, a tűző napsütést pedig mindenképpen kerüljük!
Az izzadás során rengeteg folyadékot veszítünk, pótlásáról ásványvízzel, gyümölcsteával, gyümölcslevesekkel és lédús zöldségekkel, gyümölcsökkel gondoskodjunk. A folyadékigény testtömegtől függően akár 3-4 liter is lehet naponta, a fizikai munkát végzőknek pedig akár ennél is több. Ennek elmulasztása a kiszáradás mellett akár hőgutát is kiválthat, emellett a napszúrás veszélye is fokozottan fennáll!
A nagyon erős, 7-est meghaladó UV-sugárzás akár 15-20 perc alatt is károsíthatja a bőrt, 40-es faktorszámú fényvédő szerekkel védekezzünk, de az a legjobb, ha a hétvégén egyáltalán nem merészkedünk ki huzamosabb ideig a tűző napra! A napszúrás elkerülése érdekében könnyű kalappal fedjük fejünket, a gyerekekre pedig szintén tanácsos világos színű sapkát adni! Õk nehezebben viselik a hőséget is, valamint nem érzékelik a veszélyt, a szomjúságot sem, nagyon vigyázzunk rájuk!
Az ország északi részén a fülledtség is növekszik, így légszomj, fulladás is jelentkezhet, az esetleges zivatarokban pedig az asztmások tünetei erősödhetnek fel.