kulcsár edina
Ahogy idõsödsz, úgy jelent egyre nagyobb veszélyt rád a bárányhimlõ. Nézz utána, nem kellene-e beoltatnod magad!
Ne gondold, hogy minden oké, ha gyerekként megúsztad a bárányhimlőt!
Nézz utána, nem kellene-e beoltatnod magad, mert jó, ha tudod, hogy veszélyben vagy! Ezt a gyerekbetegséget ugyanis minden évben elkapják felnőttek is – és hidd el, a tünetek annál kellemetlenebbek, minél idősebb vagy. A szövődmények is durvábbak lehetnek: tüdőgyulladást, csont- és ízületi gyulladást, de akár még vérmérgezést is kaphatsz. Ha pedig babavárás idején kapod el a betegséget, az súlyosan károsíthatja a magzatot – érdemes tehát előre gondolkodni, és beadatni az oltást.
Azt is fontos tudni, hogy a bárányhimlőt, az övsömört és a herpesz egyik fajtáját ugyanaz a vírus okozza, így ha át is estél a bárányhimlőn, a betegség később fájdalmas övsömörként térhet vissza.
A vérből egyszerű ellenanyag-vizsgálattal kimutatható, átestél-e korábban a fertőzésen úgy, hogy kialakult a védettség. Vannak ugyanis a bárányhimlőnek olyan enyhe esetei is, amikor csak néhány kiütés jön ki, így a család esetleg nem is tudja, min esett át a gyerek, a védettség mégis kialakul. Ha azonban a vizsgálat azt deríti ki, hogy nem vagy védett a betegség ellen, mindenképp oltasd be magad, különösen akkor, ha a közeljövőben kisbabát szeretnél. A teljes védettséghez két oltásra van szükség, amelyet egy hónap különbséggel ad be az orvos. Később az övsömör elleni vakcinát is beadathatod.