Létrehozva: 2023.07.16.

Kiderült az igazság a magyar strandbüfékről - ezt szúrják el mindig

Zajlik az idei nyári szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés. Ennek részeként megvizsgáltak jó néhány hazai strandbüfét is és a következőre jutottak.

A közel két hónapig tartó ellenőrzés-sorozat első két hetében zajlottak a strandbüfé-ellenőrzések, melyek során országosan 241 létesítményt vizsgáltak meg a szakemberek. Ezek nagy része a jogszabályoknak megfelelően üzemel, az ellenőrök ugyanakkor hiányosságokat is találtak - összegezte a tapasztalatokat dr. Felkai Beáta Olga, élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős helyettes államtitkár. Íme a részletek!

strand, palatinusz, meleg, hőség, strandolás, víz, medence, büfé, strandbüfé,
Megvizsgálták a hazai strandbüféket- erre jutottak.

Ezt ellenőrizték a szakemberek

A strandbüfék ellenőrzésének fókuszában az éttermek higiéniai állapota, az alapanyagok nyomon követhetősége és kezelése állt. Továbbá kiemelt figyelmet kaptak a hűtést igénylő alapanyagok és a megfelelő hűtési kapacitás is. Az ellenőrök figyelemmel kísérték az elkülönített alapanyag-feldolgozás feltételei mellett a dolgozók egészségügyi alkalmassági vizsgálatát is. Ezen kívül a strandbüfékben forgalmazott büfétermékekből és fagylaltokból mintákat vettek, laboratóriumi vizsgálatok céljából. Az ellenőrzések során az úgynevezett helyettesítő termékek (imitátumok) használatát és a fogyasztók megfelelő tájékoztatását is fokozottan figyelték - olvasható az erről szóló közleményben.

Ezekre a hiányosságokra derült fény a strandbüfék ellenőrzésekor

Hibaként általános higiénés hiányosságokat állapítottak meg a szakemberek. Hibának bizonyult például a higiénés kézmosáshoz szükséges kellékek hiánya, illetve a helytelen mosogatási technológia is. Emellett a dolgozók nem minden esetben rendelkeztek érvényes egészségügyi dokumentumokkal. A diák-munkavállalók kapcsán jellemző hiányosság volt az elmaradt higiéniai oktatás. A strandbüfék kis méretéből adódó hibás eljárás volt az is, hogy a félkész és a késztermékeket együtt tárolták. Több helyen a hűtők hőmérsékletét egyáltalán nem ellenőrizték, vagy nem a valóságnak megfelelően dokumentálták. Az ún. imitátumokkal kapcsolatban pedig az volt a gond, hogy ahol a tejföl helyett frissfölt vagy virsli helyett rudacskát használtak, a fogyasztókat erről nem tájékoztatták megfelelően.

hal, büfé, strandbüfé, hekk, ponty, harcsa, rántott hal
Megvizsgálták a hazai strandbüféket- erre jutottak. Fotó: Majzik Attila / Délmagyarország

Hogyan válasszunk strandbüfét?

A Nébih azt tanácsolja, hogy lehetőleg olyan helyen együnk, ahol az alábbi feltételek teljesülnek:

  • az üzlet, eladóhely tiszta, rendes;
  • nincsenek legyek, egyéb rovarok vagy háziállatok a konyhában;
  • a kiszolgáló világos, egyszínű munkaruhát, formaruhát visel és a haját lefedi, vagy szorosan hátra köti, a keze tiszta, nincs rajta ékszer, a körme nem lakkozott és nincs műkörme;
  • van kézmosási lehetőség a kiszolgáló pult közelében (az eladók részére);
  • az ételek lefedve, kellő hőfokon vannak tárolva;
  • a felszolgált meleg étel forró, a hűtött étel jéghideg;
  • tiszták a poharak, tányérok, evőeszközök;
  • van kirakva kuka, ami nincs tele.

Akadtak azért jó tapasztalatok is

Dr. Felkai Beáta Olga pozitív változásként kiemelte, hogy a forgalmazott ételekben előforduló allergénekről való információátadás javuló tendenciát mutat. Továbbá bizakodva hangsúlyozta, hogy a 79 fagylaltból és 19 büféételből vett minták eddig elvégzett laboratóriumi vizsgálati eredményei optimizmusra adnak okot. Ezek alapján ugyanis élelmiszerbiztonsági határérték túllépést nem állapított meg a Nébih laboratóriuma. Az ellenőrzések tapasztalatait összegezve a helyettes államtitkár elmondta, hogy a büfék általánosságban megbízhatóak, és a vonatkozó jogszabályokban előírt rendelkezéseknek megfelelnek.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek