tóth gabi
Aki biztosra szeretne menni, az idén is hekket rendel a tóparti büfékben. Nem is csoda, hiszen nehéz pusztán a hal neve alapján eldönteni, hogy mennyire szálkás vagy finom. Ebben segítünk most!
Sok halfajtát nem lehet kapni a magyar tengernél, de így is bőven van, amit érdemes megkóstolni. Aki a jól bevált hekken kívül másfajta halételt is szívesen kipróbálna, ezek közül a halak közül választhat például a balatoni büfékben.
A világon körülbelül 5000 édesvízi halfajta van, ebből 200 él Európa és nagyjából 50 a Balatonban. Például ponty, csuka, kárász, keszeg, fogas, garda, afrikai harcsa, busa, sügér és süllő is úszkál. A Tiszában szintén élnek süllők, no meg persze kecsegék, sügérek, menyhalak, csukák, harcsák, amurok, domolykók, küszök, kárászok, márnák és pontyok is. A Duna hazai szakaszán ki lehet fogni a kecsegén, pontyon és csukán kívül lesőharcsákat, rózsás márnákat, dévérkeszegeket, kárászokat, szivárványos ökléket, csapó sügéreket és fogasokat is. A Velencei tóban élnek pontyok, harcsák, süllők, csukák, amúrok, busák, sügérek, angolnák, dévérkeszegek, bodorkák, ezüstkárászok és compók is.
A törvények tiltják az ipari halászatot a hazai vizeken így például a Balatonban és a Tiszán is, csak a horgászatot engedélyezik. A horgászok viszont nem adhatják el azt, amit kifognak, így a legtöbb vízparti vendéglőben felszolgált hal vagy halgazdaságból, vagy külföldről származik.
A strandok büféiben, éttermekben jellemzően keszeggel, ponttyal, harcsával, fogassal, süllővel és sügérrel találkozhatunk- a hekken kívül- sütve, rántva vagy leves formájában.
Büféje válogatja, de a keszeget például sok vendéglátós Romániából és Kazahsztánból veszi, ugyanis itthon szinte beszerezhetetlen, tenyészteni pedig nagyon nehéz, mert az ikráit megeszi a kárász. A fogas és süllő jellemzően Ukrajnából jön, a ponty és a harcsa pedig a hazai hal és tógazdaságokból.
Sajnos már csak elvétve Európa vizeiből. Ennek egészen egyszerűen az az oka, hogy kifogták az összeset a környező vizekből. Az európainak nevezett hekket valójában Argentínában, Chilében, Peruban (Dél-Amerika) és Namíbiában vagy Dél-Afrikában halásszák, de nagyüzemben vadásznak rá a Dél-Atlanti óceán partja mentén a Földközi-tengeren, Észak-Skandináviában és Izlandon is.
A hekk az egyik legolcsóbb tengeri ragadozó halfajta, de az óceánokban is megél. Ez utóbbi sokkal finomabb is. A 70-es években kezdték el itthon árulni a strandokon feltételezhetően a magyar édesvízi halak exportja következtében fellépő készlethiány pótlása, illetve a keszegfélék árának növekedése miatt jelent meg a kínálatban- írja a Nébih. A népszerűsége pedig azóta is töretlen mert nincs halszaga és alig van benne szálka. Egyébként a hekk igazi neve Merluccius, de mi magyarok csacsihalként ismerhettük meg.
Ezt biztos nem tudtad a hekkről
A szépen irdalt, ropogósra sült keszeg is könnyen ehető, de kevés hús van rajta, aki húsosabb halra vágyik, kérjen süllőt! Irdalás nélkül sütve a keszeg nagyon szálkás marad.
Sajnos könnyű rosszul elkészíteni, és szokás a pontyot iszapos, zsíros, fáradt ízű halnak is titulálni, ami a táppal etetett, iszapban tartott példányokra sajnos igaz is. A pontyhalászlével, pontytöpörtyűvel, rántott pontyfilével, pontytatárral viszont jó választás lehet a büfékben.
Finom, kevésbé szálkás halfajta. Rántva, sütve, roston a szürke harcsa a legjobb, mert a húsa feszesebb. A cápaharcsa is jó választás, mert a húsa világos színű, enyhén olajos, puha, laza szerkezetű, szálkamentes és halszagtól is mentes.
Finom, fehér húsú hal, a gerinc kiemelése után szálkamentes, nem tolakodó a hal szaga, de erős hal íze nincs.
A süllő és a fogas ugyanaz a halfaj, csak a kisebb példányokat süllőnek a nagyobbakat -a nagyjából 1,5 kg felettieket-fogasnak nevezik.
A fogashoz hasonlóan szintén fehér, lemezes húsa van. A rántott verzióján érdemes lehet kerülni és nem is igazán árulják, mert a sügér bőrét nehéz kezelni. Egészben sütve viszont nagyon ízletes.