tóth gabi
Rengeteg téves információ terjed a lakásbérbeadással kapcsolatban a neten. Akár bérlő vagy, akár bérbe adó, jobb, ha néhány alapvető dologgal tisztában vagy az albérletekkel kapcsolatban.
Be kell-e jelenteni például a bérlőt a lakásba? A tulajdonos beleegyezése is kell a lakcímbejelentéshez? Elég egy sima bérleti szerződés? Akinek lejár a bérleti szerződése, nem fizet bérleti díjat, azt kirakhatja a rendőrség az albérletből? Íme a válaszok!
Egyáltalán nem. Sőt, egy ügyvéd által írt is kevés biztosíték lehet, akár bérlők, akár bérbeadók vagyunk. A legbiztonságosabb megoldás, ha az ügyvéd által írt teljes bérleti szerződést közjegyzői okiratba foglalják a felek. De minimum a bérlővel érdemes aláíratni egy közjegyzői okiratba foglalt ún. kiköltözési nyilatkozatot, hogy biztosan visszakaphassuk az ingatlanunkat a szerződés lejárta után.
Ez tévedés. Elég hozzá a bérleti szerződés, főleg ha az közjegyzői okiratban van. Vagyis a főbérlő nem tagadhatja meg az albérlőjétől, hogy az bejelentkezzen a lakásba (tartózkodási hely), hogy háziorvost válthasson vagy másik óvodába, iskolába írathassa a gyermekét. A lakcímbejelentést bármelyik okmányirodában meg lehet tenni két tanús bérleti szerződéssel vagy egy előre kitöltött lakcímbejelentő lappal.
Nem. Attól, hogy valaki be van jelentve (ez a tartózkodási helye a lakcímkártyán) egy lakásba, nem jelenti azt, hogy joga is van a lakást használni. A jogcímet bérleti szerződéssel vagy hatósági, bírósági határozattal lehet igazolni.
Sajnos vagy szerencsére nem. Kizárólag a bíróság dönthet úgy, hogy kirakat valakit egy lakásból, még akkor is, ha az illető illegálisan tartózkodik ott. Éppen az ilyen helyzetek miatt kell közjegyző előtt bérleti szerződést kötni. Akinek ugyanis közjegyző ellenjegyezte a bérleti szerződését, annak nem kell lakáskiürítési pert indítania a nem fizető lakó ellen, elég egy végrehajtási eljárást indítania. Ez sokkal gyorsabb és jóval olcsóbb is.
Nem feltétlen. A közüzemi számlák befizetésére két megoldás van: vagy átíratjuk a béről nevére és akkor neki jön a csekk, vagy marad a tulajdonos nevén, de a bérlő fizeti a rezsit. Egyik megoldás sem 100%-ig biztonságos. A harmadik és egyben legjobb megoldás az úgynevezett előrefizetős mérőóra telepítése. Ennek a költsége kisebb, mint egy havi bérleti díj és így elkerülhető a túlfogyasztás és a tartozás felhalmozása is.
Ez tévedés. Ha valaki kiadja a lakását, annak az ebből származó jövedelme után - egy kivétellel -15% személyi jövedelemadót kell fizetnie negyedévente, a következő hónap 12. napjáig. Ha cég vagy egyéni vállalkozó veszi ki az ingatlant, akkor a cégnek kell az adót megfizetni a bérbeadó számítása alapján. Az adózás részleteiről itt írtunk korábban.
Elméletben igen. Kérhet például akár háromhavi kauciót is, vagy megtilthatja, hogy kisállatot tartsunk a lakásban (szerződésbe kell foglalni), de például nem tagadhatja meg tőlünk az albérlést azért mert egy bizonyos helyen dolgozunk, vagy épp gyermeket készülünk vállalni. Ha mégis megteszi, az Alapvető Jogok Biztosához fordulhatunk jogorvoslatért.