tóth gabi
Még van pár nap a felvételi végső határidejéig. Az Oktatási Hivatal addig is azt ajánlja, hogy még egyszer érdemes rápillantani a felsőoktatási felvételi rendszerre, ugyanis változott néhány dolog.
Friss információkkal bővült a felvételi tájékoztató rendszer. A felsőoktatási intézmények a korábban közzétett adatok egy részét pontosították, módosították és új szakokat is meghirdettek. Éppen ezért érdemes még a jelentkezés leadása előtt ismét felkeresni a felvi.hu-t.
A felsőoktatási felvételi átalakításával a kormány célja az, hogy a folyamat rugalmasabb, a felsőoktatás pedig versenyképesebb legyen-írják közösségi oldalukon.
Ettől az évtől nem kell emelt szintű érettségi sem az alap, sem az osztatlan szakokhoz. A felsőoktatási intézmények dönthetnek arról, hol hagyják meg ezt a követelményt. Emellett megszűnik a felvételi központi minimumponthatára is. A nyelvvizsga-követelményekkel kapcsolatos elvárások is változtak. Megmaradt ugyan a kötelező érettségi valamelyik idegen nyelvből, de immár az egyetemek és a főiskolák dönthetik el, hogy kérnek-e nyelvvizsgát a felvételihez vagy a diploma megszerzéséhez. Állami szinten ez már nem elvárás. Újdonság az is, hogy a jövőben nem lehet kibukni az egyetemről a sikertelen vizsgák miatt. Nehezebb lesz elveszíteni az állami ösztöndíjas státuszt is, mivel az intézmények maguk dönthetik el, hogy milyen teljesítményt várnak a hallgatóiktól az ingyenes oktatásért cserébe. Ez azt jelenti, hogy a hallgatói jogviszonyt továbbra is el lehet veszíteni, de már csak fegyelmi vagy anyagi okok miatt.
A szeptemberi képzésekre február 15-ig lehet jelentkezni, de mielőtt véglegesítenék a diákok a sorrendet, érdemes még egyszer utoljára ellátogatni a felvi.hu-ra és átnézni a szakok listáját, mivel sok új is van köztük-tanácsolja az Oktatási Hivatal.
A felvi.hu-ra való regisztrációt követően első körben a személyes adatokat, majd a tanulmányi adatokat kell megadni, végül a kiválasztott szakokat kell rögzíteni. Legfeljebb hat jelentkezési hely jelölhető meg, viszont mind az állami ösztöndíjas, mind pedig a költségtérítéses formája is, vagyis összesen tizenkét sor tölthető ki- hívta fel a figyelmet az Oktatási Hivatal felsőoktatási elnökhelyettese az InfoRádióban. A kiválasztott szakokat a preferencia alapján ajánlott sorba rendezni, ugyanakkor ezen még a későbbiekben is – április elejétől július elejéig – lehet módosítani. A sorrendváltoztatás mellett egy jelentkezési helyet törölni is lehet, újat viszont nem jelölhet meg.
Idén a jelentkezés hitelesítését is február 15-ig kell elvégezni. Erre korábban plusz öt nap állt rendelkezésre, tehát február 20-ig lehetett megtenni. A hitelesítés csak az Ügyfélkapun végezhető el, tehát aki még nem rendelkezik vele, minél hamarabb regisztráljon – figyelmeztetett az elnökhelyettes. Ugyancsak február 15-e a kiegészítő eljárási díj befizetésének határideje. Ezt azoknak kell átutalniuk vagy bankkártyával kiegyenlíteniük, akik a díjmentesen megjelölhető háromnál több, de legfeljebb hat képzésre jelentkeznek.