tóth gabi
Idén több szabály módosult a felsőoktatásban, változott például a felvételi rendszer, de a diákhitel feltételei is változtak. Utánajártunk, mit érdemes ezzel kapcsolatban tudni.
Az idén szeptemberben induló alap-, osztatlan mester- és mesterképzésekre, valamint felsőoktatási szakképzésekre 2023. február 15-ig lehet jelentkezni. Ezt érdemes tudni az idei pontszámítási módszerekről és a tanév rendjéről.
Ettől az évtől nem kell emelt szintű érettségi sem az alap- és osztatlan szakokhoz. A felsőoktatási intézmények dönthetnek arról, milyen szakokon hagyják meg ezt a követelményt. Emellett megszűnt a felvételi központi minimumponthatára. Tavaly még az alap- és osztatlan szakokra jelentkezőknek legalább 280, a felsőoktatási szakképzésekre felvételizőknek minimum 240, a mesterképzésre pályázóknak pedig legkevesebb 50 pontot kellett gyűjteniük. Ezt a központi szabályt eltörölték.
Megmaradt ugyan az 500 pontos rendszer, azonban átalakul a pontok kiosztása. 100 pont a középiskolai tanulmányi eredményektől függ, 300 pont az érettségi eredménytől, 100 pontról pedig az egyetemek döntenek. Az intézmények a saját pontjaik odaítélésekor figyelembe vehetik például egy esetleges szóbeli vizsgáztatás eredményét, illetve kiemelkedő sport- és/vagy művészeti teljesítményt. Az 500 ponton felül többletpont jár az önkéntes katonai szolgálatért. Ez a pontszámítási rendszer elsőként a 2023 decemberében jelentkezőkre lesz érvényes!
Több alkalommal módosított a kormány tavaly a felsőoktatási törvényen. A változtatások java ettől az évtől lép életbe. Elsőként a nyelvvizsga-követelményekkel kapcsolatos elvárások változtak. Megmaradt a kötelező érettségi valamelyik idegen nyelvből, de immár az egyetemek és a főiskolák dönthetik el, hogy kérnek-e nyelvvizsgát a felvételihez vagy a diploma megszerzéséhez. Állami szinten ez már nem elvárás.
Újdonság az is, hogy a jövőben nem lehet kibukni az egyetemről a sikertelen vizsgák miatt. Eddig elküldték azt a hallgatót, akik hatszor megbukott ugyanabból a tantárgyból, ez a jövőben nem lesz így. Nehezebb lesz elveszíteni az állami ösztöndíjas státuszt is-az intézmények maguk dönthetik el, hogy milyen teljesítményt várnak a hallgatóiktól az ingyenes oktatásért cserébe. Persze a hallgatói jogviszonyt továbbra is el lehet veszíteni, de már csak fegyelmi vagy anyagi okok miatt.
2023-tól kiterjesztették a kamatstopot a szabad felhasználású diákhitelre is. Viszont a diákhitel1 korábban 1,99 százalékos kamatú volt, ami júliustól 4,99 százalékra emelkedett. A döntés a diákhitel2-t nem érinti, mivel az eddig is kamatmentes volt. Újdonság az is, hogy az a 30 év alatti nő, akinek gyermeke születik (vagy gyermeket fogad örökbe) a felsőoktatási tanulmányai alatt vagy annak a sikeres befejezését követő két évben, annak elengedik a diákhitelét-írja a haszon.hu.
e