tóth gabi
Óriási a nemzetközi sajtó érdeklődése Orbán Viktor iránt, miután a múlt héten békemisszióba kezdett. Legutóbb a legolvasottabb német lapnak, a Bildnek adott interjút a miniszterelnök.
Egymás után adja az interjúkat a legjelentősebb nemzetközi lapoknak Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök annak kapcsán került be a nemzetközi sajtó vezetői híreibe, hogy a múlt héten békemisszióba kezdett, aminek során ellátogatott Kijevbe, Moszkvába, Pekingbe, azután Washingtonba utazott. A miniszterelnök a legolvasottabb német lapnak adott interjút, a Bild vezető anyagként, ezzel a címmel hozta le az interjút: "Ezt mondta nekem Putyin a háborúról".
Több a fegyver, és az oroszok elszántabbak. Tehát a konfrontáció energiája, az áldozatok száma brutálisabb lesz, mint az elmúlt hét hónapban, bár az azt megelőző időszak is nagyon brutális volt – olvasható a lapban megjelent interjúban.
Lehetőségem volt beszélni az ukrán és az orosz elnökkel is. Higgyék el, a következő két-három hónap sokkal brutálisabb lesz, mint gondolnánk
– nyilatkozta a magyar miniszterelnök. Hozzátette: éppen ezért „most van itt az ideje” áttérni „a háborús politikáról a békepolitikára”.
Mi hajtja őt? - kérdezte az újságíró. Erkölcs és érdek – válaszolta Orbán, aki leszögezte: a fő érv az emberi élet védelme. Ez a legfontosabb erkölcsi motiváció. De emellett ott van Európa önérdeke is, mert ami itt történik, az nagyon rossz nekünk.
A célom a béke és a tűzszünet
– tette hozzá.
A háború befejezése érdekében Orbán Viktor öt kulcsszereplővel akar beszélni: Ukrajnával, Oroszországgal, az USA-val, az EU-val és Kínával – írja a Bildet idézve a Magyar Nemzet.
Sajnálom, hogy ezt kell mondanom, de Európának is van háborús politikája
– mondta a miniszterelnök, aki az USA-tól való elszakadásra és „autonóm politika folytatására” szólított fel, mert „a két hadviselő fél fő áldozata az európai gazdaság és az európai lakosság”.
A magyar kormányfő meggyőződése, hogy „a fronton nincs megoldás erre a konfliktusra”.
Putyin nem veszíthet, ha a katonákat, a felszerelést és a technikát nézzük. Oroszország legyőzése nehezen elképzelhető gondolat – idézte Orbán Viktort a német lap. A miniszterelnök a tárgyalásairól szólva kijelentette, Putyint és Zelenszkijt is a veszteségekről kérdezte, de mindketten csak a másik fél veszteségi adatait voltak hajlandók közölni.
Még ha a két vezető logikusan ellenzi is a gyors tűzszünetet, alapvetően mindenki tudja, hogy jobb lenne, ha holnap reggel egyetlen orosz vagy ukrán sem halna meg
– mondta a kormányfő.
Ezután a német lap munkatársa arról beszélt a magyar miniszterelnöknek, hogy a fronton tett látogatásai során sok katonával beszélt, akik a brutalitás ellenére sem akarnak tárgyalni Oroszországgal, mert azt mondják, nem akarják, hogy az oroszok közelebb jöjjenek a házukhoz, a feleségükhöz, az anyjukhoz. Ezért védik Ukrajnát. Orbán válaszában reagált arra, hogy egy német próbálta kioktatni arról, hogy mit jelent az oroszok közelében élni?
Ne felejtse el, hogy Budapesten vagyunk. Senki sem tudja a magyarokat kioktatni Oroszországról
– tette hozzá. A magyar miniszterelnök azt állítja, hogy különösen jól megérti Oroszországot. Akárcsak Angela Merkel volt német kancellár.
Ismerem az oroszokat. Ők mások, mint mi. Más a történelmük, más a kultúrájuk, mások az ösztöneik és a hozzáállásuk. A szabadságnak és a nemzeti szuverenitásnak más az értelmezése
– fogalmazott.
Merkel ezt megértette. Ha még mindig ő lenne a kancellár, Putyin nem kezdte volna el a háborút.
A magyar miniszterelnök Donald Trumpról is szólt. Mint mondta, az Egyesült Államok elnökeként egyetlen háborút sem indított, és „sokat tett azért, hogy békét teremtsen a régi konfliktusokban a világ nagyon bonyolult régióiban. Ezért nagyon bízom benne" – húzta alá a kormányfő.
A Bild cikke megjegyzi, Orbánt a legkevésbé sem zavarja az álláspontjait ért kritikák vihara.
Sokszor kellett bírnia a kritikát, és visszanézve mindig igaza volt
– így látja politikai életét a magyar miniszterelnök.
Emlékszem, 1988/89-ben azt mondtam, hogy az oroszoknak el kell hagyniuk Közép-Európát és Magyarországot, s minél keményebben kell dolgoznunk a berlini fal lebontásán. Erősen bíráltak németországi baloldali politikusok
– mondta. Később, amikor figyelmeztetett az európai migrációs politikára, „újra erősen kritizáltak”. Mindegy, hogy ki és milyen erőszakosan kritizálja: Orbán folytatja – mutat rá a lap.