kulcsár edina
Diszkriminatív a karácsony, a Mária és József szavak használata. Brüsszel szerint a diszkriminatív gyakorlat kerülendő.
Diszkriminatív a „karácsony”, valamint a „Mária és József” szavak, ezért lecserélésüket javasolta az Európai Unió Esélyegyenlőségi Bizottsága. Mivel a modern Európai Unióban a „befogadó kommunikáció” kívánatos. Az Európai Unió Esélyegyenlőségi Bizottsága még 2021-ben irányelveket adott ki, amely szerint minden olyan szót, amely kizárja a nem keresztényeket, „befogadó szavakkal” kell helyettesíteni. Erről annak idején az Il Giornale, és a Berliner Zeitung számolt be, de a tervezetről a Ripost is írt.
A diszkriminatív tartalom kivédésére az esélyegyenlőség őrzői példákkal is szolgátak. „A karácsonyi időszak kimerítő lehet” helyett azt ajánlják, inkább azt mondjuk: „Az ünnepi időszak kimerítő lehet.” A cél az, hogy az EU-ban élőknek megmutassák, hogy „nemre, bőrszínre, vallásra és etnikai hovatartozásra való tekintet nélkül” mindenki „értékelt” és „elismert” ember. Az esélyegyenlőségi projekt végül meghiúsult a tiltakozások és számos hivatalos panasznak köszönhetően. Legutóbb a Focus online is azt kérdezte, valóban diszkriminatívak a szóban forgó szavak?
A diszkriminatív szavak tiltása egyelőre nincs napirenden, de Helena Dalli esélyegyenlőségi biztos sajnálatát fejezte ki a fejlemény miatt. „Az irányelvnek az európai kultúra sokszínűségét kell képviselnie, és meg kell mutatnia a Bizottság befogadó hozzáállását” – mondta Dalli. Időközben azonban rájött, hogy a dokumentum „még nem készült el teljesen”, ezért nem felelt meg azoknak a „minőségi előírásoknak”, amelyeket egyébként az Esélyegyenlőségi Bizottságtól elvárnánk.
A diszkriminatívnak mondott szavak tiltását a katolikus egyház élesen bírálta
A Berliner Zeitung beszámolója szerint a katolikus egyház is bírálta az uniós irányelvet. Jean-Claude Hollerich bíboros „vallásellenes elfogultsággal” vádolta az Esélyegyenlőségi Bizottságot, és azt mondta,
„A karácsony nemcsak az európai vallási hagyományok, hanem az európai valóság része is.”
Pietro Parolin bíboros, pápai államtitkár pedig rámutatott:
„Természetesen tudjuk, hogy Európa számos hozzájárulásnak köszönheti létezését és identitását, de nem szabad elfelejtenünk, hogy az egyik legfontosabb hozzájárulás, ha nem a legfontosabb, maga a kereszténység volt” - mondta Parolin.