kulcsár edina
A világszervezet szerint ez lenne az egyik leghatásosabb módja, hogy tömegeket szoktassanak le a dohányzásról.
A komoly dohányosok ennek a hírnek a hallatán valószínűleg épp rágyújtanak, hogy lenyugtassák magukat...
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a német Rákkutató Intézet azt követeli, hogy egy doboz cigaretta kerüljön 23 euróba Németországban, ami átszámítva megközelíti a kilencezer forintot. A WHO német szakembere szerint minden évben 97 milliárd euróba kerülnek az államnak a dohányosok. Ez magában foglalja a dohányzás okozta betegségek kezelését, a betegszabadságokat és az utógondozást is - írja a német Bild.
A dohányadóból azonban mindösszesen évi 15 milliárd euró folyik be az államkasszába
A WHO tehát azt javasolja, hogy a költségek fedezése érdekében háromszorosára kell drágítani egy doboz cigit, amit így a jelenlegi kb. 8 euró helyett 23 euróért lehetne megvásárolni. A világszervezet statisztikája szerint Németország különösen rosszul teljesít a dohányzás visszaszorítása terén, de más országokban is meg kellene fontolni a dohányárak drasztikus emelését.
A magyar kormány 2010 óta sokat tett annak érdekében, hogy visszaszorítsa a dohányzást Magyarországon. Korábban döntés született arról, hogy a zárt közösségi terekben (pl.: kocsmákban, éttermekben, vonatokon) betiltja a dohányzást. A cigik árusítását nemzeti dohányboltokba helyezték át, amelynek szigorú előírásoknak kell eleget tenniük annak érdekében, hogy a 18 év alatti személyek ne találkozhassanak dohánytermékekkel a boltok polcain. Nem utolsó sorban jócskán emelték a dohány jövedéki adóját, abban bízva, hogy minél többen döntenek úgy, hogy ennyiért már nem éri meg dohányozni.
A következő grafikon a dohány árának drágulását mutatja be 2010 óta százalékos arányban: