kulcsár edina
Nyoma veszett két és fél tonna, atomfegyverek gyártására alkalmas uránnak.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) riadót fújt, miután ellenőrei a hét elején látogatást tettek egy líbiai telephelyen, amely nem áll a kormány ellenőrzése alatt. Felfedezték ugyanis, hogy 10 uránércet tartalmazó hordó eltűnt – számolt be róla a BBC.
Az ellenőrök attól tartanak, hogy az urán radioaktív kockázatot jelenthet, így nukleáris biztonsággal kapcsolatos aggodalmak is felmerültek. A szervezet vizsgálatot indított a nukleáris anyag elszállításának körülményei és a jelenlegi helyének tisztázása érdekében.
A bajt azonban csak tovább tetőzi az, hogy fogalmuk sincs, mikor tűnt el az urán, és ki vitte el.
Scott Roecker, a nukleáris fenyegetettséggel foglalkozó globális biztonsági szervezet, a Nuclear Threat Initiative munkatársa szerint Líbia déli részéről tűnt el az urán. Továbbá hozzátette, hogy azon a távoli területen rengeteg "a nem ellenőrzött terület".
Biztosan nagyon kellett nekik, ha erről a helyről vitték el az anyagot
– mondta a BBC Newsday című műsorában, hozzátéve, hogy az a mennyiség, amelyet a jelek szerint elvittek, körülbelül a létesítményben tárolt anyagmennyiség tizede.
Az uránt jelenlegi formájában nem lehet nukleáris fegyverré alakítani, de alapanyagként, vagyis a nukleáris fegyverprogramhoz szükséges nyersanyagként fel lehet használni
– folytatta a szakértő.
Roecker felvetette, hogy az anyagot esetleg más célokra, például atomenergiára is fel lehetne használni, de rámutatott, hogy az országok általában a szabadpiacon vásárolnák meg az ehhez szükséges anyagot. Szerinte elképzelhető, hogy valaki csupán profitot akar csinálni ebből. A NAÜ közleményben tudatta, hogy a helyszín elérése az utóbbi időben bonyolulttá vált. Az ellenőrök már tavaly is szerették volna felkeresni a telephelyet, de az utazást el kellett halasztani a rivális líbiai milíciák közötti harcok miatt.