kulcsár edina
Januártól nem érkezik orosz olaj a Barátság vezetéken Németországba a háborús szanció miatt.
Rendkívüli ülést tartott a héten a német Energiaügyi Bizottság: arról tárgyaltak, honnan lesz a jövőben üzemanyag Berlinben és az ország keleti részén.
Az orosz nyersolajra vonatkozó uniós embergó tilalma tavaly még nem terjedt ki a csővezetéken érkező szállítmányokra, de az érintett tagállamok vállalták, hogy az év végéig lezárják a Druzsba (Barátság) vezeték északi szárnyát. Ennek megfelelően a német kormány január 1-től leállította az orosz olaj vezetéken keresztül történő importját, veszélybe sodorva a schwedti PCK finomító működését, amely eddig a főváros, a BER repülőtér és Kelet-Németország nagy részének üzemanyag-ellátását biztosította.
Az üzem eddig évente 12 millió tonna orosz kőolajat dolgozott fel, ami azt jelenti, hogy Berlinben és Brandenburgban tízből kilenc autó a Schwedt üzemanyagával működik. Miként szeretné ezt a hatalmas kieső mennyiséget a jövőben pótolni a német kormány?
A korábbi nyersolajmennyiség felét Rostock kikötőjéből vezetéken juttatnák el Schwedtbe, de a bennfentesek szerint a finomító már nem üzemeltethető 50 százalék alatti kapacitáskihasználás mellett. A BILD információi szerint az üzem kapacitáskihasználtsága jelenleg 55 százalék körül mozog.
A Rostockon és Lengyelországból (Gdanskon keresztül) érkező importtal 70 százalékos kihasználtságot szeretnének elérni. Kazahsztánból is importálnának nyersolajat, a gond az, hogy az is a Druzsbán keresztül érkezne Schwedtbe, a vezeték pedig Oroszország területén halad keresztül. A szóban forgó kazah cég állítólag megállapodott az orosz kormánnyal arról, hogy az olajat a Druzsba vezetéken szállíthatják – közölte a német gazdasági minisztérium kedd este.
Még az Energia Bizottság rendkívüli ülése után sem világos, hogy ki mennyit és mikor tud szállítani ahhoz, hogy újra teljes mértékben működjön a finomító, mivel a lengyelországi és kazahsztáni források még nem állnak rendelkezésre.
Eközben a finomítóban tombol a félelem. A munkájukat féltő alkalmazottak zárt ajtók mögött elmondják:
Rengeteg üres ígéretet hallunk, de még semmi sincs zsákban.
Az Argus Media árinformációs szolgálat arról számolt be, hogy a régióban már most is hiány van a benzinből.
Az ellenzék is gyanakszik, hogy sikerül-e a kormány terve. Jens Spahn, a CDU gazdaságpolitikusa szerint az ellátás ingatag talajon áll.
Sem a lengyelországi, sem a kazahsztáni szállításokat nem sikerült véglegesen biztosítani. Így keleten áremelések és üzemanyag-ellátási szűk keresztmetszetek bármikor lehetségesek.
Christian Görke brandenburgi parlamenti képviselő is aggódik.
A tartalékok még hét napig kitartanak, aztán új forrásokra lesz szükség.