tóth gabi
„Orosz fa nélkül kialszanak az ünnepi fények” – állítja a német Bild.
Az orosz faanyaggal szemben bevezetett kereskedelmi embargó miatt teljesen eltűnhet a boltok polcairól a németek kedvenc karácsonyi dekorációja, az úgynevezett „schwibbogen”, azaz a fából készült, kézzel faragott díszes gyertyatartó – írja a Bild online kiadása.
A bulvárlap vasárnap megjelent beszámolója szerint a EU-s szankciók miatt a gyertyatartók faragására specializálódott családi vállalkozások döntő többsége már bezárt, vagy a csőd szélére sodródott. Katja Taulin, az egyik ilyen cég tulajdonosa, aki 18 embert foglalkoztat, azt mondta a portálnak, hogy korábban egész évben gyártották a díszeket, de most már csak külön megrendelésre dolgoznak, mert a drága európai fából készült termékekre gyakorlatilag egyáltalán nincs kereslet.
„Nyár óta nem kapunk orosz faanyagot, melynek a piaci részesedése a szankciók előtt 93 százalék volt. Mint minden kollégánk, mi is hónapok óta próbáljuk kitalálni, hogyan tudnánk pótolni az orosz fát, de ez gyakorlatilag lehetetlen, sőt, értelmetlen is” – fogalmazott Taulin, hozzátéve, hogy az orosz nyersanyag alternatívái sem árban, sem pedig minőségben nem olyan jók.
Nem tudom, mi lesz a következő lépés. Ezek a szankciók ártanak nekünk és az országunknak
– tette hozzá a családi cég tulajdonosa a Bildnek adott nyilatkozatában.
A „schwibbogen” gyertyatartó Németország keleti részén, azon belül is elsősorban Szászországban népszerű karácsonyi dekoráció. A fából készült, kézzel faragott boltíves dísz a 18. és 19. században terjedt el a térségben. Alakját – a legenda szerint – a karácsony előestéjén a tárnákból feljövő bányászok boltívre felakasztott lámpái után kapta. A gyertyák száma az ív méretétől függően változik, az eredeti kialakításon tizenegy kapott helyet.
Brüsszel egyébként még április 9-én szankcionálta az orosz faanyagot, és júliusig tartó átmeneti időszakot rendelt el azon vállalatok számára, amelyeknek az importszerződéseit ezen időpont előtt írták alá. A korlátozások a faanyagot és a fatermékeket, köztük faszént, fapépet, kartonpapírt, valamint fabútorokat és bútoralkatrészeket célozták meg. A Roslesinforg orosz erdészeti szabályozó hatóság szerint a szankciók ellenére Oroszország továbbra is képes fatermékeket értékesíteni az EU-ban harmadik országokon keresztül.