tóth gabi
Sajnos a referendumot nem a helyi önkormányzat szervezte, ezért politikai értelemben nem valószínű, hogy bármilyen következménye lesz.
A Földközi-tenger déli medencéjében, az Afrika partjaitól mindösszesen 100 kilométerre található Lampedusán a lakosság elsöprő többsége amellett szavazott egy referendumon, hogy zárják be az apró szigeten található összes befogadóközpontot, valamint tiltsák meg az újabb migránsok érkezését – írja az Il Giornale internetes kiadása.
A helyi népszavazást nem az önkormányzat szervezte, hanem egy civil szervezet, ezért politikai értelemben nem valószínű, hogy bármilyen következménye lesz. Mindazonáltal a szavazáson részt vett mintegy 1000 emberből 988-an voksoltak amellett, hogy a zárják be a befogadóközpontokat, és mindösszesen 4-en szavaztak arra, hogy az ilyen típusú létesítményeknek továbbra is van létjogosultsága, ezért nyitva kell tartani őket.
Lampedusa szigete a néhány Olaszországhoz tartozó földközi-tengeri sziget egyike a Pelagie-szigetcsoport tagja. A szigetek közül kettő lakott, Lampedusa és Linosa, melyek össznépessége nagyjából 6000 fő. A szigetek Máltától nyugati irányban helyezkednek el, mindössze 100 km-re Tunézia partjaitól. 2002-től Lampedusa vált az Olaszországba, EU-ba induló illegális migránsok fő úti céljává. Ettől fogva az országba egy adott évben érkező bevándorlók 80 százaléka, de gyakran 90 százaléka a szigeten ér partot, amit sokszor csak Európa kapujának neveznek az illegális bevándorlók. A migrációs válság csúcsától, 2015-től számítva több 10 ezer migráns fordult meg Lampedusán minden évben. A migrációs nyomás tekintetében egyedül akkor állt be némi javulás, amikor 2018-ban Matteo Salvini – olasz belügyminiszterként – megtiltotta, hogy a migránsokat taxiztató civil szervezetek hajói kikössenek Olaszországban. Miután a bevándorlásellenes politikus kilépett a koalíciós kormányból, a helyzet fokozatosan egyre rosszabbá vált Lampedusán. A sziget polgármestere, Salvatore Martello június elején a kormányhoz, illetve az Európai Unió illetékes szerveihez fordult a helyi közösség iránti szolidaritást és támogatást kérve, még mielőtt a növekvő gyűlölet kezelhetetlen állapotokat idézne elő.
A népszavazás eredményével kapcsolatban egy, a lampedusaiakat tömörítő civil bizottság közleményt adott ki, melyben élesen bírálták a tömeges migrációt, és a központi olasz kormány bevándorláspolitikáját.
„Az elmúlt 30 évben folyamatosan megsértették az itt lakók legalapvetőbb jogait. Lampedusa szigetét egy katonák által igazgatott migrációs központnak használták ez idő alatt, ami elfogadhatatlan. Tették mindezt a közigazgatás bonyolultságát kihasználva, illetve az erkölcsi és gazdasági zsarolás stratégiáján keresztül, a helyi lakosok kárára. Mindez persze nem azt jelenti, hogy figyelmen kívül szeretnénk hagyni a migrációs probléma súlyosságát, mindazonáltal fenntartjuk magunknak a jogot arra, hogy megkérdőjelezzük a kormány jelenlegi migrációs politikáját” – olvasható a közleményben.