POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2025.03.30.

Hova lett a fővárosban 64 millió forint?

Karácsony Vitézyt sem méltatja válaszra

A Facebookon üzenget egymásnak Karácsony Gergely és Vitézy Dávid. Utóbbi a Budapesti Közművekbe olvasztaná be a Budapesti Klímaügynökséget. A főpolgármester viszont úgy véli, a szervezetre, amely szerinte az elmúlt másfél évtized legnagyobb, 13 milliárd forintos keretösszegű panelfelújítási programjának előkészítésén dolgozik, szükség van. Vitézy egy 64 milliós kommunikációs szerződést emleget, Karácsony pedig azt mondja, hogy nem fogja javasolni az ügynökség megszüntetését.

Lejárt az a háromnapos határidő, melyen belül Karácsony Gergely vétót emelhetett volna a Fővárosi Közgyűlés határozata ellen. Mint azt a hirado.hu is megírta, a testület szerdán elsöprő többséggel úgy döntött, hogy a Budapesti Klímaügynökséget beolvasztja a Budapesti Közművekbe. Karácsony Gergely ezt hibás döntésnek tartja, be is jelentette, hogy megvétózza a Közgyűlés döntését.

Vitézy Dávid erre mintegy válaszul nyilvánosságra hozta a céget érintő 64 millió forintos kommunikációs szerződést, melyet Karácsony Gergely főpolgármester írt alá.

 

Vitézy azt írja: „eljutott hozzám egy szerződés, amit Karácsony főpolgármester a ciklus első napjaiban saját kezűleg írt alá: 64 millió forint a Klímaügynökség kommunikációjára. Kezdem érteni, miért ekkora a felháborodás, és miért fenyeget vétóval a főpolgármester.

Egy semmilyen érdemi eredménnyel nem bíró 6 fős cég kommunikációjára nettó 64 millió forint megy el.

Zömében sajtóközleményekre, hirdetésre és kommunikációra, és a már más gyanús szerződéseik miatt eleve közgyűlési vizsgálat alatt álló Budapest Branden folyatják át a közpénzt”.

A Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője feltette a legfontosabb kérdést is:

„hol kötnek ki végül ezek a kommunikációs pénzek a Klímaügynökségből, és miért a ciklus legfontosabb ügye Karácsony Gergelynek egy látható eredmény nélküli 6 fős cég életben tartása?”

Vasárnap pedig szemére hányta a főpolgármesternek, hogy három napja volt a vétóra, és azt mégsem tette meg. Hozzátette: „a Fővárosi Közgyűlés kétharmados többséggel fogadta el a javaslatom, hogy nincs szükség fenntartani egy semmilyen látható, érdemi munkát nem végző 6 fős céget, és a feladatot inkább vegye át az energetikai szakemberekkel, a panelházak mély ismeretével bíró Budapesti Közművek. Karácsony Gergely már azt is belengette, hogy ha esetleg majd mégsem vétózik, akkor majd jól elszabotálja a Közgyűlés döntését. Micsoda demokrata, jogállami hozzáállás – látjuk más ügyekben is persze, a BKK rendészet kapcsán is ez megy”.

Karácsony Gergely a 64 milliós kérdésre nem válaszolt, helyette elmondta, hogyan tartja életben a Klímaügynökséget: „Mivel önkormányzati tulajdonban álló gazdasági társaság átszervezéséről az önkormányzati törvény szerint a közgyűlés csak a főpolgármester javaslatára hozhat döntést, ezért írásban tájékoztatom a közgyűlést arról, hogy törvény adta jogommal élve ilyen javaslatot nem terjesztek a Közgyűlés elé. És pont.”

Karácsony Gergely főpolgármester a Fővárosi Közgyűlés mai ülésén nem tűzte napirendre a helyettesének megválasztását, miközben a Fővárosi Törvényszék egyértelművé tette: a Fővárosi Önkormányzat enélkül jogellenesen működik. Sára Botond főispán a hirado.hu-nak jelezte, hogy ha nem változik a helyzet, akkor a törvényes határidő lejárta után Budapest Főváros Kormányhivatala részéről további törvényességi lépésre lehet számítani. Szentkirályi Alexandra szerint Budapest nem csak törvénytelenül működik, de egy törvénytelen csődköltségvetéssel a vesztébe zakatol.

Karácsony Gergely főpolgármester a Fővárosi Közgyűlés a ma 9-kor kezdődő ülésén nem tűzte napirendre a helyettesének megválasztását, az általa aláírt 64 témakör egyike sem foglalkozik az üggyel.

Pedig a jogszabályok egyértelműen fogalmaznak: a várost irányító főpolgármester mellett Budapest élén legalább egy főpolgármester-helyettesnek is lennie kell, akit a Karácsony Gergely által elnökölt Fővárosi Közgyűlés tagjai közül kell megválasztani.

A probléma nem új keletű, hiszen már a tavalyi önkormányzati választásokat követően az első, októberi Fővárosi Közgyűlésen is téma volt. Akkor még szemlátomást próbálkozott Karácsony Gergely, de a politikai háttéralkuk hiánya miatt végül is nem jutott el az ügy a megtárgyalandó témák listájáig. Novemberben aztán a főpolgármester a választási küzdelemben a Fidesz által is támogatott riválisát, Vitézy Dávidot jelölje egyik helyettesének, a másiknak pedig azt a Kiss Ambrust terjesztette elő, aki az előző ciklusban is a gazdasági ügyekért felelt. A kezdeményezés az akkori napirend előtti szócsatáknál nem jutott tovább. Karácsony Gergely ezt követően Kiss Ambrust kinevezte a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatójának, feladatául pedig elrendelte, hogy továbbra is vigye a város pénzügyeit. Mint ismeretes, Kiss Ambrus az előző ciklusban pontosan ezzel a feladattal volt megbízva, de teendőit akkor főpolgármester-helyettesként látta el.

Az így kialakult patthelyzet miatt intette meg Sára Botond főispán a Fővárosi Közgyűlést, tagjait pedig felszólította, hogy pótolják be a mulasztást.

Mivel az ügyben semmi sem történt, decemberben a főispán a törvényi előírásoknak megfelelően a bíróság elé vitte az ügyet, és kérte, hogy a jog erejével állítsa helyre Budapest törvényes működési rendjét. A per során az önkormányzatot képviselő ügyvéd sem a határozathozatali kötelezettség törvényi feltételét, sem annak elmulasztásának tényét nem vitatta.

A bíróság Sára Botondnak adott igazat.

Az ítélethozatalt ismertető közleményében a bírói testület azt hangoztatta, hogy Budapest jogi képviselője a perben azzal védekezett, hogy vitatta a bíróság hatáskörét. A Fővárosi Bíróság azonban ezt az érvelést nem találta megalapozottnak.

Megkerestük a pert kezdeményező Sára Botondot, aki a hirado.hu-nak elmondta: „A március 18-án kihirdetett fővárosi törvényszéki ítélet – fellebbezés hiányában – 15 nap elteltével válhat jogerőssé. Ezt követően Karácsony Gergely főpolgármesternek 30 nap áll majd rendelkezésre, hogy a Fővárosi Közgyűlés számára javaslatot tegyen az általános helyettes személyére. A közgyűlés tagjainak ezen határidőn belül kell az ítélet szerint megválasztania a helyettesnek jelölt képviselőt.” Arra a kérdésünkre, hogy mi történik akkor, ha a főpolgármester és a közgyűlés a megjelölt határidőre nem hajtja végre a bíróság ítéletét, Sára Botond azt válaszolta: akkor Budapest Főváros Kormányhivatala részéről további törvényességi lépésre lehet számítani. Hozzátette: bízik benne, hogy a megválasztott főpolgármester és a közgyűlési képviselők konszenzusra jutnak, és a budapestiek érdekében törvényesen fogják működtetni a fővárost.

Szentkirályi Alexandra, a kormánypártok fővárosi frakcióvezetője szerint Karácsony Gergely az idei esztendőre 44 nap fizetett szabadságot kapott a közgyűléstől, helyettesét azonban a többszöri felszólítás ellenére sem tudta megválasztatni. Mint fogalmazott:

„Budapest nem csak törvénytelenül működik, de egy törvénytelen csődköltségvetéssel a vesztébe zakatol.”

Hozzátette: Karácsony Gergely és Magyar Péter városvezetése Budapestre csak szégyent, törvényszegést és csődöt hozott. Fél év alatt megmutatták a fővárosban, mire is lehet tőlük számítani az országban.

 


 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek