tóth gabi
A férfi gyakorlatának és lélekjelenlétének köszönheti az életét, ugyanis egy tüskés rája megszúrta.
Több ezer merülésen van túl, ám most először fordult elő Halász Károly búvároktatóval és cápaszakértővel, hogy egy általa nagyon tisztelt és szeretett állat miatt megsérült a vízben. A búvárkörökben csak Karlóként emlegetett, rendkívül tapasztalt merülőt egy tüskés rája szúrta meg tíz nappal ezelőtt a Maldív-szigeteken. Ma már-már mosolyogva emlékszik vissza a történtekre, ám a helyzet súlyosságát jól mutatja, hogy a világhírű természettudós, Steve Irwin egy hasonló szúrás miatt halt meg 14 évvel ezelőtt.
„Több száz tüskés rájával merültem már, alapvetően békés, barátságos állatok, így csak találgatni tudok, mi történhetett” – kezdte Karlo.
Azon a a napon erős áramlatban merült a társával. Fél óra után meglátott egy két méter széles példányt. „Párhuzamosan haladt velünk, aztán hirtelen a bal karomban szúrást éreztem, amit iszonyatosan erős, égő fájdalom kísért. Tudtam, hogy méreg is jutott a sebbe” – mesélte a búvár.
A rutinja is segítette, hogy nem esett pánikba, de hirtelen eszébe jutott az ismert ausztrál kutató. „Végig a fejemben járt Steve Irwin, aki hasonló rájaszúrástól vesztette életét” – mondta Karlo.
Az orvosi ellátás közben kiderült: a tüske 6 centiméter mély sebet ejtett a karján. A rája mérge hasonló a kígyókéhoz. Életveszélyes is lehet, ha nem kezelik időben. Karlo a Blikknek azt mondta: nem biztos, hogy itt lenne, ha a rája tíz centivel arrébb szúrja meg, és létfontosságú szervet talál el a tüskéje.
„Másnap azonnal hazarepültem, egy kórházba vezetett az utam. Ott már a véreredményeim is jobbak voltak, hála a gyors ellátásnak és az extrém mennyiségű víznek, amit megittam, a méreg nagy része kiürült a szervezetemből” – mondta a férfi, aki véletlen balesetnek tudja be a történteket. A rájatámadás egy pillanatra sem tántorította el, hogy tovább kutassa, közelről megfigyelje a tengeri állatokat.
„Próbálom megtalálni azokat az egyedeket, amelyekhez, tisztelve a területüket, közel lehet kerülni. Ha kialakul a szimpátia, bármelyik vadállat kezesbáránnyá válik” – mondta.
Kevés ember van, aki olyan tisztelettel beszél az állatokról, mint Karlo. Mentett már teknőst, pár centiről figyelt meg krokodilokat, de cápa szájából is vett már ki horgot, hogy megmentse az életét.