POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2025.03.26.

Ausztria lépni próbál a migránsáradat ellen

Lassan, de biztosan?

Ausztria májustól megteremti a menedékjoggal rendelkezők családegyesítése teljes felfüggesztésének lehetőségét, a kormány szerdai bejelentése szerint ugyanis az ország már nem tud befogadni nagyszámú bevándorlót – írja az MTI.

Bár Ausztriában a családegyesítési ügyek többségében szíriai bevándorlókról van szó, az újonnan megalakult konzervatív osztrák kormány ragaszkodik ahhoz, hogy ezt a menedékjoggal rendelkező összes bevándorlóra kiterjesszék. A szíriaiak családegyesítését már felfüggesztették Bassár el-Aszad szíriai elnök tavaly decemberi megbuktatása után arra hivatkozva, hogy a helyzetet újra kell értékelni.

Claudia Plakolm tárca nélküli miniszter elmondta:

a kormány egy olyan jogszabály-módosítást készít elő, amely lehetővé teszi, hogy a belügyminisztérium rendeletet adjon ki a családegyesítések felfüggesztéséről.

„A felfüggesztésre várhatóan májusban kerül sor, tehát néhány héten belül valósággá válik” – tette hozzá a konzervatív az Osztrák Néppárt (ÖVP) politikusa. „A kapacitásaink végéhez értünk, emellett minden egyes újonnan érkezővel jelentősen csökken a sikeres integráció valószínűsége” – tette hozzá.

A felfüggesztés egyelőre hat hónapra szól, de 2027 májusáig meghosszabbítható – mondta, kiemelve, hogy

az Ausztriába érkezők integrációja óriási feladat, mivel közülük sokan nehezen tanulnak meg németül, illetve találnak munkát.

Az osztrák kormány adatai szerint 2023-ban csaknem 9300-an érkeztek az országba családegyesítés révén, tavaly ez a szám majdnem 7800 volt. Az érintettek többsége iskoláskorú gyerek volt, ami a kormány szerint komoly terhet ró az oktatási rendszerre.

Jogvédő szervezetek bírálják a kormány tervét. Az egyik menekülttámogató civil szervezet közölte, hogy bíróságon megtámadja a rendeletet, amint kiadják. „Vészhelyzetnek kell fennállnia ahhoz, hogy a kormány kénytelen legyen szüneteltetni a családegyesítést, de ilyen most Ausztriában nincs” – mondta Lukas Gahleitner, az Osztrák Menekültügyi Koordinációs Hivatal szóvivője az AFP hírügynökségnek.

Egy friss felmérés szerint Ausztria számára a migráció nem járt gazdaságélénkítő hatással, sőt, óriási ráfizetést jelent. A megkérdezettek szerint a bevándorlók társadalmi integrációja sem járt sikerrel.

„A lakosoknak több mint 70%-a elégedetlen a migráció kezelésének a kérdéskörével. Azt is vizsgálta ez a bizonyos felmérés, hogy vajon melyek azok a területek, amely miatt a lakosság egyszerűen félelemérzetének ad hangot: sokan tartanak attól, hogy a 2015-ös erős migrációs hullámhoz hasonló migrációs özön áramlik majd Ausztriára. Mindemellett sokan ellenérzésüket fejtették ki azzal kapcsolatban, hogy az iszlamista vonal az országban erősödik, illetőleg nagyon sokan félnek a különböző, elsősorban felekezeti hovatartozás miatt kitörő bandaháborúktól” – mondta el az M1 kismartoni tudósítója.

Ausztria 8,8 milliárd eurót költ évente a migrációval kapcsolatos kiadásokra. Az alapellátásra, a segélyekre és a bevándorló hátterű fiatalok oktatására is költenek. Egy osztrák napilap szerint a migránsok ellátása nagy teher Ausztriának.

„Egy új tanulmány szerint 2015 és 2025 között egy tízéves periódusra vonatkoztatva összesen 21,6 milliárd euró fordítódik gyakorlatilag segélyre, integrációra és oktatásra. Ebből, ahogyan szintén a cikk fogalmaz, négy új metróvonalat lehetne építeni Bécsben, de hogyha minden osztrákra az állam 2300 eurót fordítana a csecsemőktől a nyugdíjas korúakig, akkor ugyanez az érték jönne ki, tehát gyakorlatilag erre is lehetne ezt az összeget fordítani” – mondta el az M1 a kismartoni tudósítója.

Ausztria elutasítja a menedékkérők határon való visszaküldésépre vonatkozó német terveket, amelyekről megállapodás született az érintett német pártok között a koalícióalakításról tartott előzetes egyeztetések során; Ausztria nem fogja befogadni a közös határon elutasított embereket – közölte vasárnap a bécsi belügyminisztérium.

Az úgynevezett uniópártok és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) korábban megállapodásra jutottak a közös bevándorláspolitikai irányvonalat illetően. Ennek értelmében kiterjesztett határellenőrzések keretében – a szomszédos államokkal egyeztetve –

visszautasítanák a jövőben azokat az embereket, akik az országhatáron nyújtanak be menedékkérelmet.

Ausztria álláspontja szerint ugyanakkor a hatályos európai uniós szabályozás alapján nem lehet a határon eljárás nélkül kitoloncolni menedékkérelmet előterjesztő embereket. „A belügyminisztérium ezért utasította az érintett tartományi rendőrfőkapitányságokat, hogy ne fogadják el a német hatóságok részéről a beutazások uniós jogba ütköző megtagadását és haladéktalanul jelentsék az ilyen eseteket” – ismertette az osztrák tárca.

Két hete szintén a tervbe vett német migrációpolitikai szigorítások miatt lengyel tüntetők torlaszolták el átmenetileg az átjárást, illetve forgalmat Frankfurt an der Oder és Slubice közötti határátkelőn. Az X-en közzétett felvételeken lengyel zászlókat lengető tüntetőket és szögesdróttal körbefont faléceket lehetett látni.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek